Dünyanın Kobi’si İstanbul’da bir araya geldi

Dünyanın KOBİ’lere yönelik en büyük eşleştirme ve iş geliştirme forumlarından kabul edilen Futurallia’nın on sekizincisi tarihinin en yoğun katılımıyla İstanbul’da gerçekleşti

Dünyanın Kobi’si İstanbul’da bir araya geldi

10 Haziran 2013 7 emlakwebtv
1990 yılından itibaren her sene Avrupa ve Amerika’nın çeşitli kentlerinde düzenli olarak gerçekleşen Futurallia’nın en önemli özelliği, dünyaya açılmak isteyen ve küresel büyümeyi hedefleyen KOBİ’leri bir araya getiriyor olması. Bu yıl ülkemizde on sekizincisi gerçekleşen etkinlikte 26 ülkeden 860’dan fazla katılımcı yerini aldı. Katılımcı sayısına ve İstanbul’a duyulan ilgiye dikkat çeken yabancı katılımcılar, Türkiye ile ilgili önemli mesajlar verdi. Dünya Ticaret Merkezleri CEO’su Eric Dahl ve Futurallia Başkanı Dominique Lenoir yaptıkları konuşmalarda Türkiye’de ekonomik olarak büyük potansiyel gördüklerini ve son günlerde yaşanan olayların da demokrasi anlamında hareketlenme olduğunun bir göstergesi olduğunu ifade ettiler.

Eric R. Dahl: “Türk KOBİ’leri ve Türkiye ile yapılan ticareti önemsiyoruz”
Dünya Ticaret Merkezi Birliği CEO’su Eric R. Dahl: “Uluslararası ticaret, gelişimin en önemli göstergesi. Biz de bu nedenle KOBİ’lere odaklanıyoruz. Tüm dünyada büyümeyi ve özellikle büyümekte olan piyasalara katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Bu nedenle Türkiye’deki KOBİ’ler ve Türkiye ile yapılan ticareti son derece önemsiyoruz. Ağımızın çok önemli ve değerli bir merkezi olan İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nde, uluslararası dev bir organizasyonun gerçekleştirilmesi de Türkiye’nin önemini vurguluyor.” dedi.

Dominique Lenoir: “Türkiye ekonomi dünya ticareti için büyük potansiyel taşıyor”
Futurallia Başkanı Dominique Lenoir, “Bugün Türkiye’de 18.’si düzenlenen KOBİ’lerin dünyaya açılmasında etken Futurallia’nın rekor sayısıda katılımcıya ulaşmış olmasının küresel ekonomide Türkiye ve Türkiye ile beraber büyüyen KOBİ’lerin dünyada ne kadar önemli bir iş ortağı olarak göründüğünün en somut göstergesidir. Bu görüşmeler sonucunda ortaya çıkacak olan iş birlikleri ise ülkeler arasındaki ticaret için etkin bir platform oluşturmaktadır.” dedi.

Gümüşdağ: “İstanbul, bölgesinin ticari ve ekonomik aktivitesinde bir öncü şehir, bir fuarlar ve kongreler şehri oldu”
İstanbul Büyükşehir Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, “Her dönem cazibe merkezi olan İstanbul geçmişte olduğu gibi bugün de doğusu ve batısıyla kuzeyi ve güneyi ile “küresel buluşma adresi” olmuştur. Uluslararası siyasetin, küresel ticaret ve finans hayatının, kültür- turizm ve spor dünyasının kalbi İstanbul’da atıyor. Kanalistanbul, 3. Havalimanı, Finans Şehri ve 3. Köprü gibi projeleriyle dünya finans hayatının ritmini hızlandırıyor. Ev sahipliği yaptığı dünyanın önemli fuar ve kongreleriyle dünya ticaret ve ekonomisine yön veriyor. Dünya İstanbul’da buluşuyor. Dünya ticaretinin kalbi İstanbul’da atıyor.” dedi.

Parseker: “Futurallia İstanbul 2013, KOBİ’lerimize yeni iş birlikleri ve ihracat olanakları sağlayacak”
OECD raporlarına göre, Türkiye’nin 2008-2010 yılları arasında dünyanın direkt yatırım alanında en ilgi çekici 15. ülkesi konumuna geldiğini ve 2011-2030 yılları arasındaki dönemde de tüm OECD ülkeleri içinde en yüksek büyüme oranına sahip olacağını ifade eden İDTM Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Parseker, “Türkiye olarak kuruluş yıl dönümü olan 2023’te 500 milyar dolarlık bir ihracat hedefimiz var. Bu hedefe ulaşmak için de KOBİ’lerimizin en zorlandıkları konulardan biri olan uluslararası iş ağı oluşturma konusunda desteklemek istedik. Futurallia İstanbul 2013’ün, KOBİ’lerimize kazandıracağı yeni iş birlikleri ve ihracat olanakları ile Türkiye’nin 2023 vizyonuna da katkı sağlayacağına inanıyoruz.” dedi.

Etkinliğe en yüksek katılım Fransa’dan
Laurent Bili: “İstanbul uluslararası ve bölgesel ölçekte önemli bir hale geliyor”
Türkiye’nin uluslararası pek çok organizasyona ev sahipliği yaptığını ve 2020 olimpiyatları için de aday olduğunu hatırlatan Fransa Büyükelçisi Laurent Bili “Futurallia İstanbul 2013 kapsamında İstanbul’da bulunmaktan mutlululuk duyduk.” dedi. Fransa ile Türkiye arasındaki ekonomik iş birliğinin önemini dile getiren ve iki ülke şirketleri arasındaki ortaklıkların her geçen gün daha da arttığını ifade eden Bili, “Fransa, Türkiye’yi, bölgenin diğer ülkelerine geçmek için önemli bir köprü özelliği taşıyor. Türkiye, Fransa’nın 4. ticari partneri, Türkiye için de Fransa 5. ülke durumunda. Futurallia İstanbul 2013’te de pek çok Fransız firma var. Futurallia İstanbul 2013’ün, Fransız ve Türk firmaların ile yeni iş ufuklarına açılacağına inanıyorum.” dedi.

Andre Morcon: “Ülke yeni bir rüzgarı solumakta ve bu rüzgar insanları birleştirmekte”
Fransız girişimciler olarak Futurallia İstanbul 2013’e katılmaktan çok mutlu olduklarını ifade eden Andre Morcon, “Biz Türklerle çalışmayı arzu eden girişimcileriz. Bugün Türkiye ve dünyanın pek çok yerinden gelen dostlarımızla verimli iş görüşmeleri yapacağımıza, halklar arasındaki kardeşliğin bu etkinlikle daha da pekişeceğine inanıyorum.” dedi.