Dünyanın kovaladığı felaket, Türkiye'ye sığınırken

Yaşanan felaketlerin ardından dünyanın önemli ekonomilerinin aşamalı olarak çekilmeyi planladığı Nükleer Santral çalışmaları Türkiye'ye sığındı.3. Nükleer Santraller Zirvesi'nin 8 Mart'ta İstanbul'da yapılması kararlaştırıldı

Dünyanın kovaladığı felaket, Türkiye'ye sığınırken

Japonya'da yaşanan nükleer santral kazasının ardından alınan önlemlerle birlikte aktif nükleer reaktör sayısındaki düşüş eğilimi, Almanya, Finlandiya, Fransa ve Güney Kore gibi dev ülkelerin Nükleer Santral alanından 2022 yılına dek ayrılma planlarıyla daha da güçlenecek gibi gözüküyor. Fukuşima'da yaşanan kazanın hemen ardından, dün dünya çapında 54'ten 43'e düşen aktif reaktör sayısının, uzun vadede daha da gerilemesi beklenirken Türkiye, Akkuyu ve Sinop'un ardından İğneada'ya da Nükleer kurulmasına yönelik tartışmaların kucağına yuvarlandı.

 

Dünyanın kovaladığı felaket, Türkiye'ye sığınırken

 

 

Türkiye Nükleer Santralin yeni merkezi mi oluyor?
Nükleer Santral tartışmaları Türkiye'nin gündemine göreli olarak ani bir biçimde girdi. Mersin-Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili olarak başlayan tartışmanın boyutları, "Japonya'nın sağlayamadığı güvenliği Türkiye mi sağlayacak?" sorusunun ekseninde dönen ve 2014 AB İlerleme Raporu'nda da yer alan "Mersin'in aktif deprem fay hattı üzerinde bulunması" gibi verilere temas eden noktalara dek genişledi. AB'ye göre, oluşabilecek herhangi bir problem yalnızca Türkiye'ye değil, komşu ülkelere de tehlike arz ediyordu. 

Yine de en ilgi çekici çıkış, Mersin Akkuyu santral projesi Mersin Bilgilendirme Bürosu Müdürü Mehmet Faruk Üzel'in istifası sırasında söyledikleriyle yaşandı. Üzel, projenin Türkiye için büyük risk taşıdığını belirterek, Nükleer Santralin acemice yapıldığını vurgulamıştı. 

 

Dünyanın kovaladığı felaket, Türkiye'ye sığınırken

 

Akkuyu'dan Sinop ve İğneada'ya
Mersin ve Sinop'ta kurulması planlanan nükleer santraller ile ilgili tartışmalar henüz bitmemişken, gündeme bomba gibi düşen İğneada Nükleer Santrali, yöneticilerin Türkiye'yi bir nükleer santral ağı ile sarmalama planlarının olduğunu ortaya koydu. Dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, İğneada Santrali için Amerikalı Westinghouse firması ile mütabakat imzalandığını söylese de Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu bu iddiaları reddetmişti. Yöneticilerin çelişkili ifadeleri bir tarafa, bölgeye ilişkin hukuki bağlayıcılığı olan bir kararın bulunmasıydı. Danıştay 6. Dairesi tarafından alınan karar doğrultusunda yalnızca İğneada'ya değil Trakya'nın herhangi bir yerine enerji santrali kurmanın imkanı yoktu. 

 

Dünyanın kovaladığı felaket, Türkiye'ye sığınırken

 

Nükleer Santraller Zirvesi Türkiye'de
Türkiye'nin bir nükleer santral cennetine dönüşümüyle ilgili şüpheler sürerken, Güneydoğu Avrupa ve Ortadoğu'nun en önemli nükleer santral etkinliğinin de 8-9 Mart 2016 tarihlerinde İstanbul'da yapılması kararı alındı. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi ile ilgili bir açıklama yapan Nükleer Sanayi Derneği Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Koray Tuncer, son derece zor projelere katılımın Türk firmaları açısından büyük bir prestij kaynağı olabileceğini vurgulayarak:

"Türk firmaları özellikle de orta ölçekli firmalar bu süreci iyi değerlendirirlerse nükleer santral projelerinde yer almak için şu anda yeterli olmayan koşullarını iyileştirmek için yapmaları gerekenleri öğrenip gerekli tedbirleri bu günden alabilirler..." ifadelerini kullandı