Dünyanın yaşanması en güç şehirleri

The Economist tarafından yapılan 'yaşanabilir şehirler' anketini tersten okuyan Business Insider, dünyanın 'yaşanması en güç şehirlerini' sıraladı

Dünyanın yaşanması en güç şehirleri

The Economist tarafından yapılan 'yaşanabilir şehirler' anketine tersten bakan bir haber yapan Business Insider, dünyanın 'yaşanması en güç şehirlerinin' listesini yayınladı. The Economist'in verilerini baz alan Business Insider, anlaşmazlık, çatışma ve uyuşmazlıkların en yoğun olduğu şehirleri 'dünyanın yaşanması en güç şehirleri' olarak niteledi. 

Hastalık, hava kirliliği, şiddet...
Listenin ilk üç sırasında Bangladeş'ten Dhaka, Papua Yeni Gine'den Port Moresby ve Nijerya'dan Lagos bulunuyor. Dhaka, özellikle hava kirliliği, yoksulluk ve 230 milyonun üzerindeki nüfusun solunum yolu rahatsızlığı yaşaması gibi kriterlerle ilk sırada yer alıyor. Papua Yeni Gine'de yer alan Port Moresby ise son on yılın suç ve şiddet rakamlarında en üst sıralarda yer alan şehri olarak dikkat çekiyor. Ayrıca hükümetin petrol ve gaz firmalarıyla yaptığı ve çevre ve hava kirliliğine neden olan anlaşmalarıyla ülkenin yaşanabilirlik oranı bir hayli aşağılara düşmüş durumda. 

Ebola'nın kaynağı üçüncü sırada
Listenin üçüncü sırasında yer alan Nijerya Lagos ise, Ebola virüsünün yayıldığı kaynak olarak dikkat çekiyor. Sağlık, istikrar, güvenlik ve eğitim alanlarında büyük sorunlar yaşayan Lagos'u sırasıyla Karaçi(Pakistan), Cezayir(Cezayir), Harare(Zimbabwe), Douala(Kamerun), Trablus(Limya), Abican(Fildişi) ve Dakar(Senegal) takip ediyor.