Dünyayı kirletmeden kalkınan bir ülkeyiz

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce Türkiye'nin, dünyayı kirletmeden kalkınmayı başaran bir ülke olduğunu söyledi.

Dünyayı kirletmeden kalkınan bir ülkeyiz

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce Türkiye'nin, dünyayı kirletmeden kalkınmayı başaran bir ülke olduğunu söyledi. Gelişmiş ülkelerin, dünyayı tükettikten, sevgiyi, muhabbeti, dostluğu, insanlığı, oksijeni, suyu, havayı kirlettikten sonra akıllarının başına geldiğini vurgulayan Bakan Güllüce:

'Biz böyle değiliz.  Türkiye, dünyayı kirletmeden kalkınmayı başarmakta olan bir ülke. Biz ortalama yüzde 4 - 6 kalkınıyoruz ama tabiata zarar vermeden nasıl kalkınırız diye özen gösteriyoruz. Sürdürülebilir kalkınmayı en iyi şekilde uygulayan bir ülkeyiz.' şeklinde konuştu.

Kent peyzajı yönetmelik çalışmaları sürüyor
Kent peyzajı üzerine onlarca yönetmelik çalışması yürütüldüğünü belirten Güllüce, yönetmeliklerin ciddi zamanlar aldığını ve çok sayıda sorunla boğuşmak zorunda kalındığını belirtti. Güllüce:   yönetmelikleri kıldan ince, kılıçtan keskin tabir edilen titizlikte yapıyoruz. En son çıkarılan ÇED Yönetmeliği çok hoşuma gitti. Biz Avrupa standartlarını bu yönetmelikle yakaladık. Sokakta bu farklı konuşuldu ama sınırı aşan sular konusu hariç Avrupa standardını yakaladık. Bunda ittifak edemeyiz, bu bizim milli duruşumuzdur. Biz ne zaman AB'ye girersek gündeme getiririz. Ülkenin birliği, bütünlüğü, milliliği ile ilgili bir konudur. Onun dışında şu an AB standartlarını yakaladık. O beni mutlu etmiş, 'oh' dedirtmiştir.' şeklinde konuştu.

Hava kirliliğiyle mücadele sürüyor
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, bir başka soru üzerine de hava kirliliği hususunda ciddi çalışmaları olduğunu, hava istasyonlarının online veri sunma projesinin kısa sürede tamamlanacağını kaydetti.