DURUM VAHİM!

Türkiye genelinde risk raporu için başvuran 45 bin konutun yüzde 99’u riskli bina ilan edildi. Bin binadan sadece 5’i testlerden geçiyor

DURUM VAHİM!

Tektaş Kentsel Dönüşüm Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Çatalkaya, riskli binalarla ilgili şaşırtıcı veriler paylaştı. Hakan Çatalkaya, kentsel dönüşüm süreci kapsamında Türkiye genelindeki riskli yapıların tespitine 2012 yılında başlandığını söyledi. O tarihten bu yana risk raporu için başvuran 45 bin konutun kentsel dönüşüme girdiğini anlatan Çatalkaya, "Bu konutların yüzde 99'u riskli bina ilan edildi. Bin binadan 5'i ancak testlerden geçebiliyor" dedi.
Sadece İstanbul'da 600 bin
Sadece İstanbul'da 600 bin binanın yenilenmesi gerektiğini belirten Çatalkaya, "2007 "Deprem Yönetmeliğine uygun yeni yapılan binalarda bir problem yok ama öncesinde yapılan binalar risk grubunda. Ülkemizde deprem riskinin arttığı bölgeler var" diyerek vatandaşların bir an önce kentsel dönüşüm için başvuru yapmalarını önerdi.
Çatalkaya'nın verileri ışığında; İstanbul'da kentsel dönüşümde en çok talep 2 bin konutla Esenyurt bölgesinden geldi. Esenyurt'tan sonra bin 617 konutla Küçükçekmece, bin 589 konutla Kadıköy kentsel dönüşümde en çok binanın dönüştüğü ilçeler. Anadolu'da ise İzmir, İstanbul'dan sonra en çok binanın dönüşüme girdiği şehir. 3 bin 836 konutun dönüşüme girdiği İzmir'i, 3 bin 86 konutla Ankara ve bin 551 konutla Antalya takip ediyor.