Düşen talep konut fiyatlarını etkiler mi?

Talebin konut fiyatları üzerindeki etkisini değerlendiren Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzman Yardımcısı Lina Barokas, fiyatların talepten etkilenmeyeceğini söyledi

Düşen talep konut fiyatlarını etkiler mi?

Konut satışlarında Haziran 2016 döneminde yüzde 4'lük bir gerileme kaydedildi. 2016'nın bütününde 2015'in aynı dönemine kıyasla benzer satış rakamlarıyla ilerleyen konut sektörü, Eylül ayından itibaren sıçrama kaydederek, seneyi rekorla bitirmeyi hedefliyor. 

Temel sorunlar: Yabancıya satış ve faiz oranlar
Bununla birlikte sektörün başta konut kredi faizlerindeki iyileşmenin gecikmesi ve yabancı yatırımcının konjonkturel nedenlerle ilgisinin azalması gibi sorunlarla baş etmeye çalıştığını görüyoruz. Uzmanlar, konut kredi faizlerinin yüzde 1'lik psikolojik sınırın altına çekilmesi ve yabancılara tanınacak vatandaşlık hakları ile birlikte konut satışlarının önemli bir ivme kazanacağı kanaatini de dile getiriyor.

Konut fiyat artışı sürüyor
Tüm bu olumsuzluklara rağmen, başta İstanbul olmak üzere konut fiyatlarındaki artış devam ediyor. Knight Frank'in küresel fiyat analizinin İstanbul'u Avrupa ve dünyanın en önemli kentleriyle yarışan bir merkez olarak nitelediği bilgisini veren Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzman Yardımcısı Lina Barokas, mega kentin diğerlerine kıyasla düşük fiyat aralığında seyrettiğini vurguladı. Barokas, İstanbul'un düşük fiyat aralığında seyretmesinin alım gücü ile ilgili olduğuna da vurgu yaparak, alım gücündeki yükselme ile birlikte fiyat tırmanışının gerçekleşebileceğinin de altını çizdi.

Konut talebindeki hareketliliğin fiyatlar üzerindeki etkisini de değerlendiren Barokas: 'Her ne kadar talep düşse de bunun fiyatlar üzerinde çok da etkili olmayacağını söyleyebiliriz.' dedi