DYO'dan ısı yalıtım uyarıları

Modern şehirlerde enerji verimliliği ve çevre dostu binaların önemine dikkat çeken DYO Klimatherm uzmanları, ısı yalıtımında dikkat edilmesi gereken noktaları sıraladı

DYO'dan ısı yalıtım uyarıları

Isı yalıtımı sayesinde kışın sıcak, yazın serin binalarda çok daha az fatura ödeyerek oturmak artık hayal değil. Ancak her ısı yalıtımı uygulaması gerçek yalıtım sağlamıyor. Standart dışı malzemeler ile yapılan yalıtımın, binanın enerji tüketiminde beklenen tasarrufu sağlamadığını,  üstelik yalıtım için harcanan paranın çöpe gitmesine sebep olduğunu belirten Dyo Klimatherm uzmanları, yalıtım yaptıracakları uyardı. Uzun ömürlü ve sağlıklı mantolamanın standartlara uygun malzeme kullanımı ve doğru işçilikle sağlanabileceğini belirten Dyo Klimatherm uzmanları, sunduğu hizmetler ile öne çıkan güvenilir bir marka tercihi yapılması ile yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilebileceğini vurguladı.

Anahtar sorular
Uzmanlar, 2017 yılına kadar mevcut binalarda zorunlu bir uygulama olan ısı yalıtımı yaptırmaya karar verenlerin öncelikle şu soruların yanıtlarını aramaları gerektiğinin altını çiziyor: 

  • Standartlara uygun malzemeler kullanılıyor mu?
  • TSE ve CE belgeleri var mı?
  • Doğru uygulama yapacak uzman bir ekibe sahip mi?
  • Uygulama öncesi ve sonrası hangi hizmetleri sunuyor?
  • Uygulama ve malzeme garantisi veriyor mu?

 Isı yalıtımında yapılan hatalar
 DYO Klimatherm uzmanları ısı yalıtımında en çok yapılan 5 hatayı ise şöyle sıraladı:

  1. Yanlış ürün seçimi.
  2. Isı yalıtım levhalarının kalınlık değerleri
  3. Yüzey incelemesi yapılmaması ve hava şartlarının göz ardı edilmesi
  4. Yanlış ve eksik uygulama
  5. Seçim yaparken ilk kriterin fiyat olması