DYO, en çevreci şirket

DYO, Dilovası’ndaki fabrikası ile büyük işletme dalında Kocaeli Sanayi Odası’nın verdiği Şahabettin Bilgisu çevre ödülü’nü aldı

DYO, en çevreci şirket

28 Haziran 2012 /emlakwebtv

Türkiye’nin ilk yerli boya üreticisi Dyo, Dilovası fabrikasındaki uygulamaları ile Kocaeli Sanayi Odası’nın 1995 yılından bu yana verdiği Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülü’nün sahibi oldu. Dyo, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarının faaliyet gösterdiği Marmara Bölgesi’nde en çevreci şirket seçildi. Dyo’nun ödülünü, Kocaeli Leyla Atakan Kültür ve Eğitim Merkezi’nde düzenlenen törende, Dyo Boya Fabrikaları Başkan Yardımcısı Serdar Oran, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın elinden aldı.

Kocaeli Sanayi Odası, Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri’ni, çevrenin korunmasına katkıda bulunan sanayi kuruluşlarını teşvik etmek ve çevre bilincini yaygınlaştırmak amacıyla hayata geçiriyor. Dyo, Dilovası fabrikasıyla 17 kişilik bir jüri tarafından yapılan değerlendirme sonrası Büyük İşletme Dalında en yüksek puanı alarak Çevre Ödülü’ne layık görüldü.

Ödüle hak kazanan tesislerde; çevre dostu ürün ve teknolojilere sahip olma, üretim sonucu oluşan atıkların en az düzeye indirilmesi, atıkların geri dönüşüm ile birlikte tekrar üretime kazandırılması, geri dönüştürülemeyen atıkların ise çevreye zarar vermeyecek şekilde bertaraf edilmesi, doğal kaynak tasarrufu ve özellikle enerji verimliliği konusunda başarılı çalışmalar yapma, Çevre Yönetim Planı’na sahip olma ve Çevre Yönetim Sistemi’nin uygulanması gibi kriterler aranıyor.

Sürdürülebilir kalkınmayı ana ilke olarak benimseyen Dyo, 12 Kasım 2007’de dört ana başlığından biri ‘Çevre’ olan BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’ne imza atan Yaşar Holding çatısı altında yer alıyor. Şirket, çevreye duyarlılığını TS EN ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi ile de ispatlamış durumda.

Dyo’nun Dilovası Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 64 bin metrekarelik alan üzerine kurulu fabrikası yıllık 150 bin ton üretim kapasitesine sahip.
Sıvı ve toz otomasyon teknolojisine sahip Dilovası fabrikasında, iç pazar ve ihracata yönelik su bazlı inşaat boyaları üretimi gerçekleştiriliyor. Su bazlı inşaat boyaları arasında Dyo’nun boya sektörüne getirdiği önemli yenilikler arasında olan PTFE katkılı boyalar, nanoteknolojik boyalar ve hybrid teknolojili boyalar önemli bir yere sahip. Fabrikanın ürün gamında; iç ve dış cephe boyaları ile kaplamaları, astarlar, macunlar, tutkallar, ahşap koruyucular ve su bazlı vernikler bulunuyor.

Türkiye’deki üretimini İzmir Çiğli ve Dilovası’nda gerçekleştiren Dyo, yurtdışında ise Romanya, Rusya ve Mısır’da faaliyet gösteriyor. Yurtiçi ve yurtdışı operasyonlarında çevre ve insan sağlığını ilk sıraya koyan Dyo, ödül kazandığı Dilovası fabrikasında 2009 – 2011 yılları arasında toplam 1,5 milyon liralık çevre yatırımı yaptı. 

Dyo Dilovası fabrikasında, tüm evsel ve endüstriyel atıklar, fabrikanın üretime başladığı yıl kurulan Atıksu Arıtma Tesisi’nde ön arıtmadan geçtikten sonra Dilovası Organize Sanayi Bölgesi Ortak Arıtma Sistemi’ne veriliyor. Arıtma Tesisi deşarj suları akredite laboratuarlar tarafından periyodik olarak denetleniyor. Çevre İzin Belgesi’ne sahip fabrikadan kaynaklanan emisyonlar her yıl ölçümleniyor ve tesiste yakıt olarak sadece doğalgaz kullanılıyor. Hava kirliliğinin önlenmesi amacıyla da tüm tedbirler alınmış durumda. Ayrıca ISO 14001: 2004 Çevre Yönetim Sistemi gereği üretim prosesleri başta olmak üzere tüm süreçlerde Çevresel Risk Değerlendirme çalışmaları yapılıyor.

Dyo Boya Fabrikaları Başkan Yardımcısı Serdar Oran, törende yaptığı konuşmada, tüm süreçlerinde çevreye ve insana dost teknoloji ve uygulamaları hayata geçirmek için aralıksız çalıştıklarını belirterek, “Dyo olarak dünyamızın geleceği için sürdürülebilirliğin sağlanmasının bilinciyle yapmamız gerekenleri ‘zorunluluk’ değil, ‘sorumluluk’ olarak nitelendiriyoruz. Yaşar Holding, 2007 yılında dört ana başlığından biri ‘Çevre’ olan BM Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni imzaladı. Dyo Boya, sürdürülebilir kalkınmayı ana ilke edinmiş, BM’nin  “Küresel İlkeler”  sözleşmesini gönüllü olarak kabul etmiş dünyadaki 200 büyük şirketten biridir. Yaşar Grubu olarak bize yol gösteren 5 değerimizden bir tanesi de Çevresel ve Sosyal Sorumluluğumuzdur” dedi.