E.C.A. - Serel’de hedef kalplerde büyümek

Elginkan Topluluğu bünyesindeki Elmor, E.C.A.-SEREL için başlattığı yeni sosyal sorumluluk projesi ile 5 yılda 5 milyon çocuğa ulaşacak

E.C.A. - Serel’de hedef kalplerde büyümek

30 Ocak 2013 / emlakwebtv
60 yılı geride bırakan Elginkan Topluluğu bünyesinde E.C.A. - Serel markaları ile faaliyet gösteren Elmor, armatür ve seramik sağlık gereçleri sektöründeki liderliği ile faaliyetlerine devam ediyor. “Yıllarca Beraber” ilkesi ile yola çıkan ve bugün çevre dostu, su tasarruflu ve yenilikçi ürünleri ile pazarı yönlendiren Elmor E.C.A. - Serel markaları ile  2013 yılında yüzde 10 büyüme hedefliyor.

2013 yılı için yeni büyüme hedefleri koyan Elmor ayrıca, E.C.A. – Serel markaları için başlattığı  yeni sosyal sorumluluk projesi “Benim Güvenli Banyom” ile  5 yılda 5 milyon çocuğa ulaşıp kalplerde de büyümeyi hedefliyor. Proje, 5-7 yaş grubundaki çocukları ve ebeveynlerini dikkatsizlik veya ihmaller sonucu banyolarda yaşanan kazalar ve yaralanmalara karşı uyarıp, bir farkındalık oluşturmayı hedefliyor. Erdil Yaşaroğlu’nun çizgileri ile hayat bulan proje, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından da destekleniyor.

Topluluk olarak 2013 hedefimiz 70 milyon dolarlık yatırım ve yüzde 10 büyüme
E.C.A.- SEREL’in finansal açıdan 2012’yi başarılı bir şekilde tamamladığını, 2013 yılında da büyümesine ara vermeden devam edeceklerini belirten Elmor Şirket Müdürü Hakan Günderen, “Elginkan Topluluğu bünyesinde yer alan teknik vanalar, su armatürleri ve sağlık seramik gereçleri alanında faaliyet gösteren şirketlerimizdeki üretim kapasitelerimizi yüzde 25 oranında arttırarak yatırımlarımıza başladık. Bunların fizibilite çalışmaları bitti. 2012 yılında başladığımız bu süreç, 2013 yılı hatta 2014 yılının başına kadar sürecek ve yaklaşık 70 milyon dolarlık bir yatırım olacak” dedi.

Bu yatırım kapsamında, çeşitli alanlardaki fabrika binaları ve makine parkının modernizasyonu ve üretim hatlarında robot kullanımının artırılması ile ilgili çalışmalar yapılacağını söyleyen Günderen, Gebze’de 25 bin metrekarelik yeni bir fabrika binasının da inşaatına başladıklarını açıkladı.

2013 yılında pazara sunacakları yeni ürün grupları konusunda da bilgi veren Günderen; “Yeni dönemde orta ve orta alt segmente yönelik ürünlere ağırlık vereceğiz. Lüks değil, maksimum fonksiyonel ama kabul edilebilir nitelikte bir estetik görüntü ve gerçekten uygun fiyatlı ürünler olacak.  Pazara sunacağımız tüm ürünlerimiz su ve enerji tasarruflu olacak.” şeklinde konuştu.

Neden “Benim Güvenli Banyom” Projesi ?
Dünya sağlık Örgütü ve UNICEF verilerine göre, dünyada gelişmiş ülkelerde her yıl bir milyona yakın çocuk banyoda yaşanan kazaların yol açtığı yaralanmalar sonucu hayatını kaybediyor. T.C. Sağlık Bakanlığı istatistiklerine göre Türkiye’de ölüm sıralamasında kaza sonucu ölümler 4.sırada yer alıyor. Son beş yılda 120 bin çocuk evlerinde yaşanan kazalar sonucu hastanelere müracaat etmiş ve 2 bini hayatını kaybetmiş. Japonya’da 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre trafik kazalarında 4 bin 612 kişi ölürken banyo kazalarında ise her yıl 14 bin kişinin hayatını kaybettiği belirlenmiş. ABD’de de 2006 yılında 28 bin 257 çocuk çeşitli kazalarda hayatını kaybederken, bunlardan 2 bin tanesinin banyoda öldüğü açıklandı.

Banyoda hangi kazalar yaşanıyor ?
-Elektrikle çalışan aletlerin banyo suyuna teması ile ortaya çıkan elektrik çarpmaları
-Banyo prizlerinin ıslak elle teması sonucu elektrik çarpmaları
-Banyo içinde veya küvette kayma sonucu kafa ve gövdede yaşan kırıklar
-Küvette düşerek boğulmalar
-Yüksek ısıya maruz kalarak oluşan cilt yanıkları
-Banyoda bulunan çamaşır suyu, deterjan, şampuan ve benzeri sıvıların içilmesi
-Banyoda bulunan aseton, parfüm gibi ve çeşitli makyaj malzemeleri ve kozmetik ürünlerinin içilmesi veya yenmesi
-Klozete düşerek boğulmalar
-Çamaşır makinesinin içine girerek boğulmalar
-Likit ve tüp gazla çalışan şofbenlerde bakımsızlık nedeni ile oluşan sızıntılar ve zehirlenmeler
-Hijyen kurullarına uyulmayan banyolardan alınan mikrobik hastalıklar