Kentsel dönüşüm planlı olmalı

Seranit Grup Başkan Yardımcısı Dr. Ece Ceylan Baba Seranit Grup’un 2016 hedeflerinden bahsederek, mimar kimliğiyle de İstanbul’da kentsel dönüşüm sürecini değerlendirdi.

2015 yılının hem ülke geneli hem de inşaat sektörü için beklentilerin ertelendiği bir yıl olduğunu söyleyen Seranit Grup Başkanı Dr. Ece Ceylan Baba, 2016’nın ertelenen beklentilerin uygulamaya geçeceği bir yıl olacağını belirtti. Konut satışlarının bu yıl atmasıyla inşaat sektörünün ivme kazanacağını söyleyen Ece Ceylan Baba “2014 yılında büyük bir sıçrama yaşayan inşaat sektörünün 2016’da da aynı sıçramayı yaşayacağını düşünüyoruz. Yılın ilk yarısı toparlanma, ikinci yarısı ise büyüme dönemi olacak. Yıl sonunda ise sektör yüzde 4 büyüme yakalayacak” dedi.  Seranit Grup’un 2016 yılına kalite odaklı, butik, yenilikçi ve kendi pazarını oluşturan ürünlerle girdiğini söyleyen Ece Ceylan Baba, Seranit’in çıtasının daha daha da yükseleceğinin altını çizdi.

“Kentli dönüşüme dahil edilmeli”
Ece Ceylan Baba mimar kimliğiyle de İstanbul’daki kentsel dönüşüm sürecini şöyle değerlendirdi;  “Avrupa ülkelerinin 1. ve 2. Dünya Savaşı’nın ardından girdiği kentsel dönüşüm sürecine Türkiye, 2000’li yıllarda girdi. Çünkü kentsel dönüşümden bahsetmek için önce kentleşmiş olmak gerekiyor. Avrupa ülkeleri savaşın ardından yıkılmış, gettolaşmış, terk edilmiş bölgeleri yine kentse kazandırmak için kentsel dönüşüm uygulamaları yaptı. Bunu yaparken de hem planlı oldu hem de kentin tarihi dokusuna zarar vermedi. En önemlisi de kentliyi sürece dahil ederek, bu dönüşümü kentli için yaptı. Biz Türkiye’de maalesef dönüşüm yapılan yerin sakinini sürece dahil etmiyoruz. Onları kentin çeperlerine gönderiyoruz ve bu sağlıklı olmuyor. Kentsel dönüşüm zaten kentli için yapılır, bölgenin sakinleri için yapılır. Kentliyle beraber bir dönüşüm plalansa itirazlar azalacak ve inşaatlar daha hızlı yürüyecek. Bu yatırımcı için de çok önemli. Eğer bu yapılırsa mahkemelerle, inşaat durdurmalarla yatırımcı da uğraşmayacak. Bunun yanında o kadar hızlı ilerlemeye çalışıyoruz ki planlama yapmadan inşaatlar yükselmeye başlıyor. Bu durumda zamanla alt yapı sorunlarını ortaya çıkarıyor." 

Firma Bilgisi: seranit