Edirne Kars hızlı tren projesinde neler oluyor?

Edirne Kars hızlı tren projesi ile ilgili dev bir adım atıldı. İşte detaylar…

Edirne Kars hızlı tren projesinde neler oluyor?

Edirnelilerin büyük bir merakla beklediği Edirne Kars hızlı tren projesi için dev bir adım atıldı. Gelişme, G20 Zirvesi’nde yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping başkanlığındaki heyetler arası görüşme gerçekleştirildi. Görüşmenin ardından ise iki ülke arasında 7 anlaşma imzalandı. Edirne Kars hızlı tren projesi çerçevesinde hazırlanan ‘Demiryolu İşbirliği Anlaşması’ da imzalandı. Anlaşma, Ulaştırma Bakanı Feridun Bilgin ile Çin Ticaret Bakanı Gao Hucheng arasında gerçekleşti.

 

Edirne Kars hızlı tren projesinde neler oluyor?

Bakü-Tiflis-Kars ve Edirne-Kars demiryolu projelerinin tamamlanmasıyla birlikte Doğu-Batı güzergahında Hazar Denizi yoluyla Pekin’den Londra’ya kadar kesintisiz bir demiryolu bağlantısı olacak. Güzergahın merkezindeki ülke ise Türkiye olacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, daha önceki açıklamalarında, “2020 yılında başta Samsun-Antalya olmak üzere, Edirne’den Kars’a, İzmir’den Erzurum’a kadar yurdun dört bir yanında vatandaşlar hızlı trenle yolculuk yapabilecek” demişti.