Eğitimli çalışan perakende sektörünü geleceğe taşıyacak

Türkiye'nin dört bir yanından 400’den fazla perakendeci, Ankara’da İç Anadolu Perakende Konferansı’nda bir araya geldi

Eğitimli çalışan perakende sektörünü geleceğe taşıyacak

26 Haziran 2013 / emlakwebtv
Türkiye'nin dört bir yanından 400’den fazla perakendeci, Ankara’da İç Anadolu Perakende Konferansı’nda bir araya geldi. 26 Haziran tarihinde gerçekleştirilen İç Anadolu Perakende Konferansı’nda “Perakendede Eğitim ve İnsan Kaynakları” teması işlendi. Ankara Sheraton Hotel’de yapılan konferansa Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Selamet Aygün, Ankara PERDER Başkanı Mustafa Altunbilek, Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci, Tekin Acar Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Acar, Kiğılı İnsan Kaynakları Koordinatörü Duygu Karaca Özer, Management Time Kurucu Ortağı Hakan Çoban, Kocaeli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yılmaz Pekmezcan ve MEB Hayatboyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Eğitim Politikaları ve Programları Grup Başkanı Dr. İsmail Demir konuşmacı olarak yer aldı.

Aygün: “’insan kaynağı’ ile ilgili sorunların tek çözümünün eğitim olduğuna inanıyoruz”
Konferansın açılışında konuşan Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Selamet Aygün,” Her biri kendi alanında söz sahibi olan yayın kuruluşları ile birlikte farklı farklı alanlarda işbirliği yaparak, perakendenin sesi ve soluğu olmaya devam ediyoruz. Sektörümüzün gelişim sürecine katkı sağlayan bu organizasyonumuzun ana temasını “eğitim” olarak belirledik. Sektörümüzün en büyük problemlerinden biri olan “insan kaynağı” ile ilgili sorunların tek çözümünün eğitim olduğuna inanıyoruz” dedi. En büyük hedeflerinin bilgiyi arayan, bulan ve en önemlisi de üreterek sektör ile paylaşan bir federasyon olmak olduğunu belirten Aygün, bu nedenle en büyük yatırımı eğitime yani sektörün geleceğine yapacaklarını ifade etti. Aygün, “Sektörü bir bütün olarak görecek ve her kesimin ihtiyacına uygun çözümleri üretecek bir yapıyı inşa ediyoruz. Sürdürülebilir rekabet üstünlüğü sağlamak adına bilgi toplayacak ve analizler yapacağız. Bugünkü durumumuzdan yola çıkarak önümüzdeki dönemlerle ilgili doğru tahminlerde bulunabileceğimiz bir araştırma ve geliştirme birimi oluşturacağız. Federasyonumuzun bir tüzel girişimi olan “Perakende Akademisi” adıyla tüm perakende sektörüne hizmet edecek bir yapı inşa ediyoruz. Bu yapı adeta bütün sektörün okulu olacak. Her biri kendi alanında uzman birçok deneyimli profesyonel ve akademisyenlerden oluşacak danışma kurulu ile Eğitim, Danışmanlık, Araştırma Geliştirme ve Yayın konuları başta olmak üzere sektörel endeksleri hazırlayarak üyelerimize ve tüm paydaşlarımıza rehber olmaya devam edeceğiz” dedi.

Bezci: “İşsizlikle mücadelede perakende önemli rol oynayacak”
İç Anadolu Perakende Konferansı’nda konuşan Ankara Ticaret Odası Başkanı Salih Bezci, perakende sektörünün normal gelişim seyri içinde Türkiye’nin en önemli yaralarından birine de merhem olduğunu ifade etti. Kayıt dışı ekonomiye dikkat çeken Bezci “Bildiğiniz gibi kayıt dışı ekonomi, Türkiye ekonomisinin en önemli sorunlarından biridir. Haksız rekabete yol açan bu sorun aynı zamanda büyük vergi kaybına neden olmaktaydı. Perakende sektörü, doğası gereği tüm işlemlerin kayıt altına alınmasını temel kural olarak benimsediğinden vergi kaçağına karşı da net çözüm olmuştur “dedi. Perakende sektörünün genç nüfusun istihdamına önemli katkıda bulunduğuna da dikkat çeken Salih Bezci, perakende sektöründe yaklaşık 3,5 milyon kişinin çalıştığını ifade etti. İstihdamın en fazla olduğu sektörün perakende sektörü olduğuna dikkat çeken Bezci, işsizlikle mücadelede perakende sektörünün öneminin gelecek yıllarda daha net anlaşılacağının altını çizdi. Bezci, “Türkiye’nin parlayan yıldızı perakende sektörünün gelecek yıllarda ülke ortalamasının üzerinde bir büyüme kaydetmesi bekleniyor. Türkiye’deki kalite ve hizmet anlayışındaki değişim sektörün yurtdışından yatırımcıların ilgi duymasına yol açacaktır” diye konuştu.

Acar: “marka yolculuğumuza devam etmekteyiz”
Konferansa katılan Tekin Acar Yönetim Kurulu Başkanı Tekin Acar ise 1979 yılında 16m²’den küçük bir dükkânda kurulan firmanın bugün Türkiye’nin en beğenilen ve tercih edilen markalarından biri haline gelmesi ve marka yolculuğu hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Her zaman yeniliğin, farklılığın ve mükemmelliğe ulaşmanın arayışı ile başarıyı kovalamanın gerektiğine dikkat çeken Acar, “Her ihtiyaç ve tarza hitap edebilen, yenilikçi olmaktan korkmayan, perakendecilikte samimiyeti ön planda tutan anlayışımızla marka yolculuğumuza devam etmekteyiz” dedi.