EİD inşaat Irak'ta boru hattı inşaatına başladı

Irak başta olmak üzere Ortadoğu ve Rusya pazarında faaliyet gösteren Enerji ve müteahhitlik şirketi EİD İnşaat, Irak'ta 90 milyon dolar değerinde boru hattı inşaatına başladı

EİD inşaat Irak'ta boru hattı inşaatına başladı

25 Kasım 2013 / emlakwebtv
Irak başta olmak üzere Ortadoğu ve Rusya pazarında faaliyet gösteren Enerji ve müteahhitlik şirketi EİD İnşaat, Irak'ta 90 milyon dolar değerinde boru hattı inşaatına başladı. EİD, dünyanın en büyük enerji şirketlerinden Exxon Mobile şirketi için inşa edeceği 120 kilometre uzunluğundaki boru hattını 1 yıl içinde teslim edecek. Irak genelinde Havalimanı, Hastane, Petrol Boru hattı ve Endüstriyel tesis projeleri üstelendikleri bilgisini veren EİD İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bora Can Yıldız, "Özellikle Güney Irak ve Basra şehrinde devam eden 250 milyon dolarlık projemiz var. Amerikalı, Kanadalı ve Avrupalı şirketlerle işbirliği halinde projeler yürütüyoruz. Enerji alanında başarıyla tamamladığımız projeler sayesinde gerek Irak hükümeti gerekse de özel sektörün çözüm ortağı firmalardan biriyiz. İnşaatına başladığımız boru hattı, suyun yüksek basıncı aracılığıyla petrolün yeryüzüne çıkarılması için kullanılan ileri mühendislik ürünü bir projedir " ifadelerini kullandı.

Yıldız: “Orta ve uzun vadeli planlarımızda Irak'ın imarına yatırım yapmak var”
EİD İnşaatın Kuveyt, Katar, Dubai, Libya, Abu Dabi, Sudan, Irak, Rusya ve Kazakistan gibi geniş bir coğrafyada faaliyet gösterdiğini ifade eden Bora Can Yıldız, "Şu anda Irak pazarı toplam iş hacmimizin yüzde 70'ini oluşturuyor. Orta ve uzun vadeli planlarımızda Irak'ın imarına yatırım yapmak var. 750 çalışanımızla bölgenin en güçlü makine parklarından birine sahibiz. Irak genelinde ve Basra şehrinde petrol boru hatları konusunda daha önce üstlendiğimiz başka projeler de oldu. Dünyanın en büyük şirketleri sırlamasında ikinci, enerji alanında ise birinci olan Exxon Mobile için proje yapmak bizim için büyük ayrıcalık. Endüstriyel enerji tesisleri ve fonksiyonel boru hatları konusunda uzman olmamız nedeniyle Çinli, Amerikalı ve Avrupalı rakiplerimizi hem teknik hem de fiyat olarak geride bıraktık. Yabancı ortağımızla birlikte projeyi aldık. Şu anda sözleşme ve teknik prosedürleri tamamladık. Bu ay itibariyle 150 personelimiz sadece boru hattı projesi için çalışacak. Şu anda inşaatı devam eden 85 kilometrelik bir boru hattımız daha var. Her iki hattın toplamda 200 kilometreden fazla uzunluğu olacak. İnşa ettiğimiz boru hattı petrolü taşımak için değil rezervden yeryüzüne çıkarmak için kullanılıyor. Rezervdeki petrolü çıkarmak için tazyikli bir şekilde rezerve su basılmasını, petrol ve suyun yer değiştirerek petrolün çıkarılmasını sağlayan, ileri teknoloji kullanılan bir çıkarma tekniği. Irak'ın ve petrol zengini Basra bölgesinde uzun vadeli yatırımlara imza atıyoruz. Ağırlıklı olarak yüksek nitelikli ve endüstriyel tesisler yapıyoruz. Irak dünyanın en zengin petrol yataklarına sahip. Fakat savaşlar ve ambargolar nedeniyle yıllarca taş üstüne taş konulmamış. EİD Olarak Otel, Hastane,Havalimanı, Endüstriyel tesisler, boru hatları, Enerji tesisleri, Konut projeleri, kamu binaları gibi alanlarda faaliyet gösteriyoruz" diye konuştu.

EİD İnşaatın Yönetim Kurulu Başkanı Bora Can Yıldız, İTÜ İnşaat Mühendisliği mezunu ve aynı zamanda İSGİD (İstanbul Genç Girişimciler Derneği ) Yönetim Kurulu üyesi.