Ek maddede geri adım

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, yıkım ve durdurma kararı alınan projeleri kurtaracak 'ek madde'nin tasarıdan çıkarıldığını açıkladı

Ek maddede geri adım

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, yıkım ve durdurma kararı alınan projeleri kurtaracak 'ek madde'nin tasarıdan çıkarıldığını açıkladı. 

Müktesep hak kavramı göreceli
Hürriyet Gazetesi'nden Erdinç Çelikkan'ın sorularını yanıtlayan Bakan İdris Güllüce, Zeytinburnu 16/9 kuleleri başta olmak üzere Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na ilişkin mahkeme kararlarını görmezden gelecek ek maddenin 'Yeni İmar Tasarı'sından çıkartıldığını belirtti. Güllüce, 'müktesep hak' kavramının göreceli olduğunu belirterek: 'Müktesep hakkı tarif eden maddeyi çıkarttırdım. Çünkü herkes müktesep hakkı farklı yorumluyor. Bunun netleştirilmesi gerekiyor. Sadece 16/9 değil, kıyılar işgal edilmiş, Türkiye'nin genelinde yapılaşmada destansı problemler var' ifadesini kullandı. 

Düzenleme zaten mevcut
İlgili maddenin taslaktan çıkartıldığını ve bu düzenlemenin şimdiği İmar Kanununun 29. maddesinde zaten bulunduğunu belirten Güllüce:  'Müktesep hak nedir, göreceli olarak yorumlanabiliyordu. Bunu yorum dışı kanunlaştırmak istemiş arkadaşlar. Herkesin kendine göre müktesep hak kavramı farklı olur. Arkadaşlar bunu netleştirmeye çalıştılar. Maddenin bu şekilde yorumlanabileceğini tahmin ettim. Ben onu, müktesep hak tarifini çıkarttırdım. Biliyordum ki bunu kötü niyetli şekilde yorumlarlar. Yok öyle birşey. Öyle bir tarif yapılmadı, çıktı.' ifadelerini kullandı. 

16/9 traşlanmalı mı?
Zeytinburnu'nda İStanbul'un tarihi silüetin bozduğu gerekçesiyle traşlanması kararı alınan 16/9 kulelerinin traşlanması ile ilgili bir soruya da, Bakanlığın ildeki imarın uygulanması ile ilgili yetkisinin bulunmadığı yanıtını veren Güllüce, hukukta böyle bir adde olmayıp, muallakta olanlar için hukuktu içtihat kavramının göz önüne alınması gerektiğini belirtti. Güllüce: ' Ona bir yorum getirilmesi gerekir, yüksek yargı içtihat yapar. Yüksek Fen Kurulu var, imar hukukunda çözülememiştir böyle bir olayla ilk kez karşılaşılmıştır, bunlara sorulur, otururlar o şeye belediyenin kurumun kimse bu soruyu soran ona 'bu şöyledir' görüşü verir. Bazen ihale imar anlaşmazlıklarında olabilir. İstanbul eski İstanbul mu? Herşeyin ne olduğunun anlatılması lazım. Anlatmazsanız her belediye başkanına göre farklı oluyor.' ifadelerini kullandı.