'Ekilmeyen tarlalar 79 milyonun malıdır' tartışması büyüyor

Gıda Bakanlığının girişimleriyle başlatılan "ekilmeyen tapulu arazilerin" Devlet tarafından ekilmesi ve toprak sahiplerine de bunun karşılığında kira verilmesine yönelik adımlar tartışmalara neden oldu

'Ekilmeyen tarlalar 79 milyonun malıdır' tartışması büyüyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının girişimleriyle, ekilmeyen toprakların Devlet tarafından ekileceği yönündeki haberler tartışmalara neden oldu. Yeni düzenleme, ekilmeye müsait belli bir ölçünün üzerinde tarlası bulunan ancak ekim yapılmayan toprakların Devlet tarafından tarıma açılması modelini içeriyor. Bunun karşılığında ise tapu sahibine, yine Devlet tarafından düzenli olarak kira ödenecek.

Bir mülkiyet sorunu ve sonrası
Konuyla ilgili açıklama, dün, Bakan Faruk Çelik'ten geldi. Tarım alanlarıyla ilgili yasal düzenlemeler yapılacağını vurgulayan Çelik, özellikle ekilmemiş ve miras tartışmalarından dolayı atıl hale getirilmiş arazilerin yeniden ekonomiye kazandırılmasını içerdiğini belirterek:

'Ekilmeyen tarlalar 79 milyonun malıdır' tartışması büyüyor

"Bu öncelikli olarak 79 milyonun malıdır. Kamu menfaati için söz konusu arazinin tapusu sizdedir. Ama burayı ekmiyorsanız, sizin adınıza ekeceğiz ve kira bedelini de bankaya yatıracağız..." dedi. 

Devlet tarla sahiplerine zorunlu kiracı olacak
İnsan Hakları Beyannamesi'nin en önemli maddelerinden biri olan "mülkiyet hakkına" yönelik sorunlar yaratması beklenen uygulamayı değerlendiren Bakan Çelik: "Mülkiyet hakkına dokunmuyoruz. Araziyi ekmiyorum diye bir şey yok. Asli görev üretimdir. Önümüzdeki günlerde de Başbakanımızın açıklamaları olacaktır. Kimi ürünler için destek hazırladık. Bunlara destek vereceğiz..." ifadelerini kullandı.