EKK'dan inşaat sektörünü yakından ilgilendiren karar

Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun ekonomiye ilişkin tedbirlerini açıklayan Başbakan Binali Yıldırım, yatırıma yönelik inşaat işlerinde KDV iadesi verileceğini söyledi.

EKK'dan inşaat sektörünü yakından ilgilendiren karar

2017 yılında ekonominin işleyişine ilişkin tedbirlerin alındığı Ekonomi Koordinasyon Kurulu kararları Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklandı. Yıldırım, 2017 yılında özelsektör yatırımlarını teşvik etmek gayesiyle imalat sanayiine yönelik yatırım harcamaları için katkı oranının yüzde 15 daha artırılacağını söyledi. Yıldırım, bu dönemde kurumlar vergisi indiriminin de uygulamaya alınacağını belirterek:

"Teşviğin tamamı diğer kazançlar için de uygulama olanağına kavuşacak. Yatırıma yönelik inşaat işlerinde de KDV iadesi sunacağız..." şeklinde konuştu.

EKK kararları ve ekonomik tedbirler
Başbakan Binali Yıldırım gelecek dönemde uygulanacak şu tedbirlerin altını çizdi:

- Döviz önlemleri sürecek: Kamu kurum ve kuruluşlarının döviz yerine Türk lirası kullanmasına yönelik tedbirler devam edecek. Devlet artık döviz üzerinden sözleşme imzalamayacak. Devlet 2017 yılında ciddi tasarruflara yönelece
- Prim ödemelerinde öteleme: İstihdamı korumak ve artırmak için alınan tedbirler kapsamında, Ocak-Şubat-Mart ayı primlerini yılın son üç ayında ödeme hakkı getirilecek.

- Kredi hacmi: Piyasaların nakit sıkıntısının giderilmesi adına geniş bir kredi garanti fonu kefaleti ile 250 milyara kadar kredi hacmi oluşturulacak
-  İstihdam: 2017 yılı içinde özelsektörde 500 bin vatandaşa İŞKUR aktif işgücü programlarından yararlanma fırsatı sunulacak.
- Yapısal reformlar geliyor: Gelecek yıla çok sayıda yapısal reform sığdırılacak. Devletin ekonomi ve diğer alanlardaki belirleyici rolü sınırlanacak ve vatandaşlara rahatça hareket etme olanağı sunulacak. Yalnızca güvenlik ve adalet alanlarında devletin varlığı devam edecek.