Ekolojik itiraza 'uygun' değil kararı

Meclis üyelerinin 3. Havalimanı'na ilişkin itirazları hakkında bilgi veren İdris Güllüce, ekolojik itirazların 'uygun görülmediğini' açıkladı

Ekolojik itiraza 'uygun' değil kararı

Meclis üyelerinin 3. Havalimanı'na ilişkin itirazları hakkında bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, TEİAŞ Genel Müdürlüğü'nün de aralarında bulunduğu 3 itiraz başvurusundan yalnızca Karayolları Genel Müdürlüğü'nün başvurusunun değerlendirildiğini açıkladı.

Karayolları'nın itiraz başvurusu
Güllüce: 'Karayolları Genel Müdürlüğü'nün itiraz başvurusu kapsamında kamulaştırma sınırı plana işlendi ve karayolu kamulaştırma sınırı plana eklendi.' dedi.

Üçüncü Havalimanı için itiraz konuları
Açıklamasında mega projeye itiraz konularına yer veren Bakan Güllüce, Meclis üyelerinin, çevre düzeni planının geçersiz sayma, yer seçiminin kentin ulaşım sistemi ile büçünleşecek biçimde, lojistik ve depolama alanları, limanlar ve mevcut havaalanları ile birlikte planlanmasının gerekliliği, İStanbul'da ekolojik yıkım neden olacağı ve kent makro formunun kuzeye ve orman alanlarına doğru geliştirileceği, bu bağlamda da su toplama havazaları içinde kaçak yapılaşmaya neden olacağı şeklindeki itirazlarının yer aldığını vurguladı.

Ekolojik yıkım itirazı 'uygun değil'
Bakan Güllüce, tüm itirazlar içinden yalnızca Karayolları Genel Müdürlüğü'nün itirazı doğrultusunda plana ekleme yapıldığını belirterek başta ekolojik yıkım olmak üzere diğer itirazlar için 'uygun görülmedi' değerlendirmesinin yapıldığını söyledi. İdris Güllüce ayrıca, TMMOB Mimarlar Odası ve diğerleri tarafından çevre ve nazım imar planı yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle İstanbul 6. İdare Mahkemesi'nin ise devam ettiğini ve bu konu ile ilgili alınmış bir karar bulunmadığını vurguladı.