Ekonomide güven dibe vurdu

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Eylül 2015 dönemine ait Ekonomik Güven Endeksi yüzde 16.7'lik dev bir düşüş tespit etti. Tarihin en düşük düzeyi olarak tanımlanan veriler ekonomide alarm zillerinin çaldığını gösteriyor. Başta inşaat olmak üzere tüm sektörlere ait güven endekslerinde sert düşüşler yaşanıyor

Ekonomide güven dibe vurdu

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) Eylül 2015 dönemine ait Ekonomik Güven Endeksi'ni açıkladı. Bir önceki aya kıyasla yüzde 16.7'lik sert düşüş yaşayan Ekonomik Güven Endeksi 70.89 değerine geriledi. Ağustos ayındaki değer 85.14 düzeyindeydi. 

Ekonomik güven, tarihin en düşük düzeyinde
Ekonomik Güven Endeksi kriterinde tarihinin en düşük düzeyine gerileyen Türkiye'de, neredeyse tüm sektörlerin güven endekslerinde sert düşüşler kaydedildi. Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ait değerlendirme, eğilim ve beklentilerden hareketle oluşturulan Ekonomik Güven Endeksi Endeksi tarihin en düşük düzeyine geriledi. Ağustos ayında 85.14 değerinde seyreden endeks, yüzde 16.7 ile 70.89'a geriledi. 

Ekonomide güven dibe vurdu

Sektörlerde sert düşüşler
TÜİK
verilerine göre tüketici güven endeksinde bir önceki aya göre yüzde 6.1'lik düşüş ile 58.52 değerine geriledi. İnşaat sektöründeki güven endeksi düşüşü ise yüzde 2.1 düzeyinde gerçekleşti ve 80.37 noktasına geriledi. Güven endeksindeki düşüş perakende, reel kesim ve inşaat sektörlerinde de gerçekleşti. Perakende ticaret sektöründeki güven endeksi düşüşü yüzda 4.6 düzeyinde gerçekleşti ve 96.27 olarak saptandı. Reel kesim güven endeksindeki düşüş ise yüzde 3.2 oldu ve 99.30 düzeyinde kaldı. Hizmet sektöründeki düşüş ise yüzde 2.3 ile 97.67 düzeyine ulaştı. 

İlk kez 2012 yılı Ocak ayında hesaplanmaya başlanan ve 109.6 değeriyle başlanan Ekonomik Güven Endeksi, en düşük değerine, bu senenin ilk seçimlerinin yapıldhığı Haziran ayında ulaşmıştı. Haziran ayındaki değer 82.7 düzeyindeydi.