Ekonomimizi bekleyen önemli virajlar var

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Barış Dumankaya Türkiye ekonomisinin 2015 senesinde önemli virajlarla karşılaşacağını söyledi

Ekonomimizi bekleyen önemli virajlar var

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Barış Dumankaya Türkiye ekonomisinin 2015 senesinde önemli virajlarla karşılaşacağını söyledi. Dumankaya, FED'in 2006'dan bu yana gerçekleştireceği ilk faiz artışı konusunda sabırlı olacağını belirtmesinin ardından rahat bir nefes alan Türkiye ekonomisinin küresel gelişmelere ve iç siyasete odaklanmaya devam edeceğini belirttti.

Ekonomimizi bekleyen sert virajlar
Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Barış Dumankaya, Türkiye ekonomisinde olağan dışı gelişmeler yaşanmasını beklemediklerini ama önümüzdeki günlerde Rusya'dan gelecek yeni veriler, AB Merkez Bankasının Ocak ayında gerçekleştireceği toplantının sonuçları ve iç siyasette yaşanacak seçim süreci ile birlikte Türk ekonomisini bekleyen önemli virajlar olduğunu belirtti. Dumankaya sözlerine şöyle devam etti: "Fed'in faiz artırımları ile ilgili makul bir süre sonra artırım yapılacağı ifadesinin ardından rahatlayan piyasalarda dolar 2.32 seviyesine geri döndü. Bu da piyasalarda belirli oranda bir rahatlama sağladı. Bundan sonra Rusya'yı yakın takip ediyor olacağız. Ruble'de yaşanan düşüş, önümüzdeki dönemde Türkiye piyasaları için ciddiye alınması gereken bir risk olacaktır."

İnşaat 2015'te yüzde 5 büyür
Önümüzdeki seçimler ve uluslararası ekonomik gelişmelerle birlikte, Türkiye'nin takip etmesi gereken çok sayıda meselenin ortaya çıkacağını vurgulayan Dumankaya: "Önümüzde bir de genel seçimler var. Küresel piyasaların haricinde bir de iç dengeleri de iyi takip ediyor olmalıyız. 2015 yılında Türk ekonomisi pek çok ekonomik göstergeyi bir arada takip etmesi gereken bir yıl geçirecek. İnşaat sektörü de bu veriler çerçevesinde ilk aylarda biraz durgunluk gösterebilir. Yılın ikinci çeyreğinde büyüme beklentimiz daha fazla. Geri kazanım yılı olarak nitelendirebileceğimiz 2015'te, sektörün en az yüzde 5 oranında büyüyeceğini düşünüyorum." şeklinde konuştu.