EKONOMİNİN İTİCİ GÜCÜ OLMAYA DEVAM

İnşaat sektörü için 2015 yılına umutla bakan isimlerden biri, Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Feyzullah Yetgin. Sektörün 2014 yılını beklentilerin üzerinde tamamladığını açıklayan Yetgin, 2015’te de ekonominin itici gücü olmaya devam edeceğini söyledi

EKONOMİNİN İTİCİ GÜCÜ OLMAYA DEVAM

Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Feyzullah Yetgin, inşaat ve gayrimenkul sektörüne ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Sektörün 2014'te beklentilerin üzerine geçerek gayet başarılı bir dönem geçirdiğine dikkat çeken Feyzullah Yetgin, "2014'te 3. Boğaz Köprüsü, Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Finans Merkezi, Galataport, Haliç Yat Limanı gibi mega projeler de İstanbul'da gayrimenkul sektörünün büyümesinde önemli rol oynadı" dedi.
İstanbul'da geliştirdikleri proje portföylerinin 4 milyar dolar seviyesine ulaştığını anlatan Yetgin, "Bu yıl Çalık Gayrimenkul'ün TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO ile birlikte gelir ortaklığı modeliyle gerçekleştirdiği Üsküdar'daki Şehrizar Konakları Projesi'ni tamamladık. Ayrıca ülkemizin ilk kentsel yenileme projesi olan Tarlabaşı360 Projemizin ofis ve rezidanslarının lansmanını yaparak satışlara başladık" açıklamasını yaptı.

Bir kentsel yenileme daha
Çalık Gayrimenkul, Tarlabaşı360 projesinde elde ettiği kentsel yenileme deneyimini şimdi de Fener-Balat-Ayvansaray Yenileme Projesi'ne taşımaya hazırlanıyor. Türkiye'de kamu ve özel sektör ortaklığıyla yapılan ikinci yenileme olacak proje, şirketin 2015 yılında hayata geçireceği yeni projelerden biri olacak. Şirket, Ataşehir'de İstanbul Finans Merkezi'nin ilk projesi olan Metropol İstanbul'da ise yerli ve yabancı yatırımcılardan ilgi görmeye devam ediyor.
Sektöre dair 2015 beklentilerini de paylaşan Yetgin, "Gelişmekte olan ekonomilerde tüm zamanların en büyük sosyal göçünün yaşanacağı, bunun da inşaat alanında oldukça büyük bir artışı beraberinde getireceği belirtiliyor. Türkiye'de 60 milyonluk bir nüfus kentlerde yaşıyor. 2023 projeksiyonlarına göre kentlerde yaşayan nüfus yüzde 78'den yüzde 84'e ulaşarak 70 milyonu aşacak. Ülkemizde köyden kente göç büyük bir hızla sürüyor, kentleşme oranı ve konut talebi de aynı hızla artıyor. Örneğin İstanbul'da yılda ortalama 120 bin konut inşa edilirken buna karşılık her yıl yaklaşık 305 binin üzerinde İstanbul'a göç yaşanıyor. Nüfus artış hızı yılda binde 21,8 oranında olan İstanbul'un, nüfusu binde 13,7 oranında artan Türkiye ortalamasının çok üzerinde. Tüm bu faktörlerin yanı sıra, 3. Boğaz Köprüsü, Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Finans Merkezi, Galataport, Haliç Yat Limanı Kanal İstanbul gibi mega projelerin yanı sıra kentsel dönüşüm de İstanbul'da inşaat ve gayrimenkul sektörüne 2015'te büyük ivme kazandıracağını, sektörün ekonominin itici gücü olmaya devam edeceğini düşünüyorum" dedi.