Electrolux Design Lab yarışması sonuçlandı

Ev aletleri ve endüstriyel ürün sektöründe faaliyet gösteren Electrolux tarafından düzenlenen 11. Design Lab yarışmasında bu yıl 43 ülkeden 1.700 başvuru yarıştı

Electrolux Design Lab yarışması sonuçlandı

Ev aletleri ve endüstriyel ürün sektöründe faaliyet gösteren Electrolux tarafından düzenlenen 11. Design Lab yarışmasında bu yıl 43 ülkeden 1.700 başvuru yarıştı. Sağlıklı Evler teması odağında yaratılan tasarımlar halk oylaması ve jüri değerlendirmesi ile yapılan eleme turları ile değerlendirildi. Oldukça çekişmeli geçen yarışmanın sonucu 12 Kasım'da Electric Venue Paris'te düzenlenen ödül töreninde açıklandı. Yarışmada Türk tasarımcı Fulden Dehneli ikincilik ödülünü kazandı.

ODTÜ finalde
ODTÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü'nden yarışmaya katılan Fulden Dehneli tasarladığı modüler ve şarj edilebilir 3 hava topunu barındıran Lotus ile finalde yarışıyor. Gözle görünmeyen bakterileri ve tozları temizleyebilme gücüne sahip olan Lotus'un modüler yapısı sayesinde temiz havayı istenilen yere taşımak mümkün oluyor.

Electrolux Design Lab 2014'te birincilik ödülünü İngiltere'deki Central Saint Martins okulundan yarışmaya katılan Çinli tasarımcı Pan Wang kazandı. Sanal bir alışveriş deneyimi sunan tasarımda, bir hologram vasıtası ile kullanıcılar yiyeceklerini adeta doğanın içerisinde avlanarak topluyorlar. Topladıkları yiyecek malzemelerine ilişkin bilgiler yerel marketlere iletiliyor ve kullanıcının evine sipariş olarak teslim ediliyor. Yemek hazırlama ve alışveriş yapma deneyimini keyifli hale getirmeyi amaçlayan tasarımın amacı insanları yemeklerdeki malzemeler ve bu malzemelerin nereden geldiği konusunda eğitmek ve doğadaki besin zinciri hakkında bilinçlenmelerini sağlamak.

Bu yılki Electrolux Design Lab jürisinde Electrolux Tasarım Bölümü Başkan Yardımcısı Lars Erikson, H&M Yaratıcı Danışmanı Margareta van den Bosch ve İsveç Endüstriyel Tasarım Vakfı Başkanı Robin Edman görev aldı. Jüri değerlendirmesi sonucunda birinci olan Pan Wang 5.000 Euro ve Electrolux Global Tasarım Merkezi'nde altı ay ücretli staj yapma imkanı elde etti. Fulden Dehneli 3.000 Euro, üçüncülüğü kazanan Michał Pośpiech 2.000 Euro, Halkın Seçimi'nde birinci olan Fiorella Rios ise 1.000 Euro ödül aldı.