Elektrik hatları havadan takip edilecek

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, elektrik iletim hatlarını 3 yıl boyunca havadan denetleyecek projeyi hayata geçiriyor

Elektrik hatları havadan takip edilecek

18 Haziran 2014/Emlakwebtv
Elektrik iletim hatlarındaki arızaları denetlemes üzere hizmete alınan TEİAŞ helikopterlerinin tanıtım toplantısında konuşan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, tüm Türkiye çapında 135 bin direk üzerinden 51 bin kilometrelik elektrik iletim hakkı gerçekleştirildiğini söyledi. Yıldız, ihalesi yapılan helikopter projesinin, hatlardaki yıpranmaların önceden tespit edilerek elektrik kesintilerinin azaltılmasının planlandığını vurguladı.

TEİAŞ helikopter sisteminin, yüksek teknolojiye sahip, yüksek termal kamera, fotoğraf makinası ve korona kamera ile desteklendiğini vurgulayan Yıldız: "Amacımız gerek bakım onarıma gerekse atmosfere açık işletmeciliğe bağlı bir kısım kesintileri daha da azaltmaktır." dedi. Bakan Yıldız, helikopterlerin yıl sonundan itibaren tüm elektrik iletim hatlarını en az bir kere dolaşmış olacağını, böylece kafesli direklerin arasına çamaşır asan vatandaşların ikazı da dahil olmak üzere geniş bir kontrol sistemi oluşturulacağını söyledi. 

İhale bedeli 32 milyon lira olan ve AirMethods, Kaan Air ve HeliStar'ın görev alacağı proje sözleşmesi 3 seneyi kapsıyor.