Elit çalışan profili ofisleri dönüşüme zorluyor

Tüm dünyada firmaların çalışmak istediği çalışan profilindeki değişim çalışma alanlarındaki tarzın değişimine yol açıyor. ULI tarafından yapılan bir araştırma ofisleri yaşam ve eğlence faktörlerini göz önünde bulunduracak şekilde değişim gösterdiğine dikkat çekiyor

Elit çalışan profili ofisleri dönüşüme zorluyor

Tüm dünya çapında yaşanan elit çalışan profilindeki değişim çalışma ortamlarının farklılaşmasına yol açıyor. Özellikle global firmaların birlikte çalışmak istediği, kalifiye elemanları bünyesine çekmek için gerçekleştirdiği değişim ULI'nin bir araştırmasına da yansıdı. Yürütülen araştırmaya göre firmalar çalışma ortamlarını 'yaşam' ve 'eğlence' faktörleriyle birleştirme yolunda eğilim gösterdiğine dikkat çekiyor.

Dünyanın 17 metropolünü kapsayan araştırma

ABD, Afrika, Avrupa ve Ortadoğu'nun önde gelen 17 metropolünde çalışma yürütüne firmaların yöneticileri, gayrimenkul sektörü temsilcileri ve yerel yöneticilerin görüşlerinden hareket ulaşılan sonuçlar gelecekte iş merkezlerinin bulundukları bölgelerde nasıl bir dönüşüm yaşayacağını saptamayı hedefliyor. Araştırma Paris, Londra ve Canary Wharf bölgesi, Amsterdam, Dubai, Frankfurt, New York ve Finans Bölgesi, Chicago, Sao Paulo, Tokyo, Mumbai, Şangay, Pekin, Johannesburg, Hong Kong ve Singapur gibi bölgeleri kapsıyor. 

İş merkezi mi, eğlence merkezi mi?

Urban Land Institute (ULI) tarafından yayınlanan ve Dünya Standardında İş Alanlarının Cazibesi'ni konu alan “The attractiveness of world-class business districts” konulu rapor dünyanın önde gelen metropollerinde yaşanan  değişimleri mercek altına aldı. Yeni nesil ekonominin yönlendiricilerinin baz alınarak iş merkezleri ve çalışma ortamlarının nasıl bir değişim geçireceğini anlamaya çalışan araştırma dünyanın önde gelen metropollerindeki iş bölgelerinin değişim sürecinden hareketle çarpıcı sonuçlara ulaşıyor. Rapor sonuçlarını değerlendiren Omurga Portföy Emlak Yatırım Direktörü İlhami Akkum, “İş merkezleri kalifiye yetenekleri çekebilmek için ‘yaşam-iş-eğlence’ alanları yaratmaya başlıyor. Bu alanlar start-up’lar ile canlanacak” ifadelerini kullandı.

Elit çalışan profili ve ofislerde dönüşüm zorunluluğu

Akkum, özel sektörün bundan böyle istihdam edeceği yeteneklere yakın olmayı öncelik olarak belirlemeye başladığını ve bu kapsamda da söz konusu yetenekleri çekebilmek için de iş merkezlerini yaşam, eğlence ve iş merkezleri olarak dizayn etmek zorunda kalacağını vurgulayarak: "Bu yetenekleri çekebilmek için iş merkezleri ‘yaşam-iş-eğlence’ alanları yaratmak durumunda kalacak.  Konutlar, açık ofisler, yeme-içme ve etkinlik alanlarını bir arada bulunduran iş merkezlerini göreceğimiz bir döneme girdik. Paylaşım ekonomisi ağırlıklı bu yeni trend ofis sektörünün kurallarını değiştiriyor” şeklinde konuştu

Teknoloji firmalarının talepleri

Bu dönüşümden özellikle yeni yetenekleri bünyesine katmak isteyen firmaların iş yerinde çalışanlara özel bölgelere geçiş yapma eğiliminin ortaya çıkacağını da söyleyen Akkum:  “Birbiriyle bağlantı içinde olan yüksek kaliteli, yeşil kamusal alanlar yeni nesil şirketlerin tercihi olacak. Özellikle teknoloji şirketleri bu yeni trendin en önemli talep edenleri arasında olacak. Bu sayede özel sektör, gayrimenkul ürün çeşitliliği, eğlence sektörü ve ticaretin bir arada bulunduğu bir iklim oluşacak. Türkiye’de de girişimciler ve start-up şirketlerin artışa geçmesiyle bu yeni iş alanı trendini görmekteyiz” dedi.