Emek Sineması inşaatından soruşturma çıktı

Bölge İdare Mahkemesi'nin Emek Sineması inşaatı için aldığı yürütmeyi durdurma kararını uygulamayan Beyoğlu Belediyesi Başkan Yardımcısı için soruşturma açıldı

Emek Sineması inşaatından soruşturma çıktı

Tarihi Emek Sineması'nın da içinde bulunduğu Cercle D'orient binasının yerine AVM inşa edilmesine yönelik  İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'nin durdurma kararını uygulmayan Beyoğlu Belediyesi Başkan Yardımcısı İlhan Turan hakkında soruşturma açıldı. Soruşturmaya gerekçe olarak, "ulgulanması zorunlu olan mahkeme kararına aykırı davranarak mührü kaldırmak ve inşaata devam kararı" almak gösterildi. 

Durdurma kararını "yok saymak"
Geçen Aralık ayında İstanbul Yenileme Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun avan projelerine ilişkin yürütmeyi durdurma kararı alan İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'ne rağmen inşaat çalışmalarına devam edilmesi üzerine soruşturma başlatıldı. Mahkemenin kararı 10 Şubat'ta Beyoğlu Belediyesi'ne iletilmiş, ancak inşaatın durdurulmasından bir sonra mührün söküldüğü ve inşaat devam edildiği görülmüştü.

 

Emek Sineması inşaatından

 

Mimarlar Odası'ndan itiraz
Söz konusu gelişmeleri yakından takip eden Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi, Beyoğlu Belediye Başkan Yardımcısı İlhan Turan hakkında soruşturma açılmasını talep etti. Beyoğlu Kaymakamlığının soruşturma izni vermemesi üzerine konu İstanbul Bölge İdare Mahkemesi'ne taşındı. Mahkeme Birinci Kurulu, Danıştayca Onandığı ve uygulamayı engelleyecek bir mahkeme kararı bulunmadığından, hiçbir görüşe başvurmaksızın ve araştırma yapılmaksızın mühürleme işleminin kaldırıldığı ve inşaatın devam ettiğinin görüldüğünü belirtti. 

Beyoğlu Belediye Başkanı'na soruşturma kararı
Kararda, BBeyoğlu Belediye Başkan Yardımcısı'nın yargı kararı hilafına daha önce yapılan mühürleme işlemini kaldırması ve inşaatın devamına izin vermesi eylemi hakkında soruşturma yapılmasının gerektirir nitelikte olduğu bildirildi.