Emek Sineması ne zaman açılacak?

Tarihi Emek Sineması'nın da içinde yer aldığı Cercle d'Orient binasının aslına uygun yapıldığı iddia edilen restorasyonu tamamlanmak üzere, açılış için sayılı günler kaldı.

Emek Sineması ne zaman açılacak?

Emek Sineması'nı da içine alan Cercle d'Orient yapı kompleksi Grand Pera adıyla faaliyete geçecek. "Beyoğlu yeniden" sloganıyla hayata geçecek olan Grand Pera kültür, sanat, eğlence, gastronomi ve modayı barındıran bir yaşam alanı olacak. Binanın yenileme çalışmaları, aslına uygun yapılmadığına dair pek çok tartışmaya da yol açsada restorasyon çalışmaları devam etti ve Emek Sineması ne zaman açılacak sorusu gündeme gelmeye başladı. Emek Sineması, Grand Pera adını alan binayla birlikte Mart 2016'da açılıyor. Grand Pera projesi kapsamında Türkiye'de ilk defa açılacak ve yılda 2 milyon ziyaretçiyi ağırlaması beklenen Madame Tussauds Müzesi'ne ev sahipliği yapacak. Tarihi Cercle d'Orient binası yeni haliyle, bin 250 metrekarelik fuaye alanına sahip 600 kişilik Emek Sineması'na ek olarak, toplam 800 kişilik 8 yeni sinema salonuna daha kavuşacak.  Fuaye alanı güneş ışığı alan, 11 metre yüksekliğinde cam tavanlı, Haliç ve Beyoğlu manzaralı olacak. Emek Sineması, bunların yanında 150 kişilik modüler tiyatro salonuyla birlikte Grand Pera'nın en üst katında açılacak. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Emek Sineması ne zaman açılacak?

Cercle D'orient'dan Grand Pera'ya
Türkiye'de sivil mimarinin en değerli örneklerinden biri olan Cercle d'Orient (Serkl Doryan), 1833-1918 arasında yaşayan Osmanlı Devleti'nin batı ile ilişkşlerinde rol oynayan Abraham Paşa tarafından yaptırıldı. Mimarlığını Osmanlı kültürü ile batının değerlerini birleştiren Osmanlı vatandaşı Mimar Alexendre Vallaury üstlendi. Bina yıllar içinde farklı alanlarda hizmet veren dükkanları ve o zaman için İstanbul'un en şık mağazalarına hizmet etti. Cercle d'Orient binasının arkasındaki bahçenin bir bölümü ise otopark vazifesi görerek fayton arabalarının park yeri olarak kullanılıyordu. İlerleyen süreçte maddi sebeplerle binadan ayrılan arka bahçede bağımsız bir yapı adası inşa edildi. İşte Emek (Melek), ve İpek (Opera) Sinemaları da 1924'te Cercle d'Orient binasında değil bu yapı adasında inşa edildi. 1983'te çıkan yangınla büyük zarara uğrayan binanın terk edilme günleri böylece başladı. Şimdilerde ise yeniden İstanbul'a kazandırılan bina aslına en yakın haliyle ziyaretçileriyle buluşacak.