Emekliler emlak vergisi ödüyor mu?

Gayrimenkul sahiplerinin her yıl ödemekle yükümlü oldukları emlak vergisini her ev sahibi ödemek zorunda değil. Peki emekliler emlak vergisi ödüyor mu?

Emekliler emlak vergisi ödüyor mu?

Gayrimenkul sahiplerinin her yıl iki eşit taksit halinde ödedikleri emlak vergisini her ev sahibinin ödemesi zorunlu değil. Peki emlak vergisi ödemek zorunda olmayan bu kişiler kimler? Emekliler emlak vergisi ödüyor mu?

Öncelikli olarak emlak vergisi ödemekle yükümlü olmayan kişilere bakalım;

*SSK, Bağkur ve emekli sandığından emekli olan ve başka geliri olmayanlar ile bunların dul ve yetimleri,

*Emekli olmayan başka yerden de geliri olmayan işsizler ve ev hanımları,

*Engelli vatandaşlarımız,

*Şehitlerin dul ve yetimleri ve gaziler

*Türkiye sınırları içinde 200 metrekare altında tek konutu olanlar.

Bu listeye emeklileri de eklememiz gerekiyor. Çünkü Türkiye sınırları içerisinde tek evi olan ve emekli maaşlarından başka gelirleri olmayan emekliler emlak vergisi ödemekle yükümlü değiller. Tabi bu evin brüt 200 metrekareyi aşmaması gerekiyor. Bunun için yalnızca gayrimenkulün bağlı olduğu Belediyeye giderek dilekçe vermek yeterli.

Emlak vergisini geri alma

Hal böyle olunca akıllara şöyle bir soru da gelebilir, “Geçmiş yıllarda ödediğim emlak vergilerini geri alabilir miyim?” Sorunun yanıtı çok net. Eğer emekliyseniz ve 200 metrekareyi aşmayan tek bir konutunuz varsa, geçmiş yıllarda ödediğiniz emlak vergilerini Belediye’ye giderek geri alabilirsiniz.