Emekliler TOKİ’den evi nasıl alacak? Başvuru şartları neler?

TOKİ’nin emeklilere konut açıklamasından sonra akıllara başvuruların nasıl yapılacağı sorusu geldi. Milyonlarca emeklinin ev sahibi olmasını sağlayacak uygulamaya yönelik merak edilen noktaları yanıtladık. Emekliler TOKİ konutlarına nasıl başvuracak, hangi belgeler gerekecek? İşte yanıtlar…

Emekliler TOKİ’den evi nasıl alacak? Başvuru şartları neler?

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ), emekliye konut uygulamasını açıklaması, milyonlarca emekli tarafından sevinçle karşılandı. Emeklilerin uygun fiyat ve vadelerle ev sahibi olmasını sağlayacak uygulamaya dair yanıtlanması gereken bir dizi soru da var. Bu sorular arasında TOKİ emekli konutlarına nasıl başvurulacağı, başvuruda hangi belgelerin gerekeceği de yer alıyor.

TOKİ, talep örgütlenmesi ve projelerden kontenjan ayrılması isimlerini verdiği iki ayrı yöntemle emeklileri konut sahibi yapacak. Buna göre TOKİ’nin hayata geçirdiği projelerden yüzde 25’lik oranında emeklilere kontenjan ayrılacak. Hali hazırda bu uygulama 4 ilde başladı. Malatya, Mardin, Siirt ve Şanlıurfa’da başlatılan uygulamanın Türkiye geneline yayılması hedefler arasında.

TOKİ emekli konutlarına başvurular

TOKİ Emekli Konutları’na başvuru yapmak için birtakım belgelerin hazırlanması şart. Bu belgeler şöyle;

*Emekli kimlik kartı,

*Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan maaş dökümü,

*Emekli maaşının yatırıldığı banka hesap ekstresi.

Tüm bu belgeleri hazırlayan her emekli TOKİ’ye başvuru yaparak, konut sahibi olabilecek.  Talep örgütlenmesi kapsamında ise emekli dernekleri konut inşa edilecek arsayı teminlerinin ardından, Valilikler ya da Belediyeler üzerinden TOKİ’ye başvuruda bulunabilecekler.