Emlak Avcıları izlenme oranlarında sınıfta kaldı

Yurt dışında 1999 yılından bu yana yayınlanmakta olan House Hunters isimli programdan esinlenilerek Tv8 ekranlarına taşınan Emlak Avcıları yarışması, ilk bölümünde beklenen ilgiyi göremedi.

Emlak Avcıları izlenme oranlarında sınıfta kaldı

Türkiye'de D-Smart Digital Yayın Platformu'nda da yer alan Travel Chanel kanalında yayınlanmakta olan House Hunters isimli programdan esinlenen Emlak Avcıları isimli yarışma programı hedeflenen ilgiyi göremedi. Program, toplam izlenme oranlarında ilk 100'e giremedi. Emlak Avcıları, haftanın her günü 3 müşteriye 3 farklı konut göstererek, kiralama ya da satma işlemi gerçekleştirmeye çalışan 3 emlakçının yarışması üzerinde yükseliyor. 10 bin TL'lik büyük ödül kazanacak emlakçı ise, gün sonunda müşterilerden ya da kiralama ve satın alma işlemlerinden hareketle oluşturulan puanlama sistemi ile belirlenecek. 

Emlak Avcıları izleyiciden ilgi görmedi

1999 yılından günümüze dek uluslararası kanallarda yoğun ilgi ile karşılanan House Hunters programının Türk versiyonu "Emlak Avcıları"nın ilk bölümü 25 Eylül Pazartesi günü yayınlandı. Acun Ilıcalı'nın sahibi olduğu TV8 kanalının, gayrimenkul sektörünün dinamizmi, emlakçılık mesleğini sürdüren vatandaş kitlesinin yoğunluğu ve emlak sektörü etrafında dönen yatırım hevesinden hareketle yüksek "rating" düzeyine ulaşacağı tahmini ile yatırım yaptığı programın ilk bölümüne izleyicilerden ilgi gelmedi.  Pazartesi günü rating ölçümlerinde AB grubunda tekrarı 89, ABC1 Grubunda tekrarı ise 62'nci olan program toplam rating ölçümlerinde ise ilk 100 sıralamasına giremedi. Program, halen hafta içi her gün sabah saat 10.45'te yayınına devam ediyor.

House Hunters'tan Emlak Avcıları'na

Batı dünyasında 1999 yılından günümüze dek ilgiyle izlenen House Hunters yarışmasının Türkiye versiyonu "Emlak Avcıları" konut satın almak isteyenlere yönelik sunum yapan emlakçıların başarılarının ölçüldüğü bir yarışma programı olma niteliği taşıyor. Ev satın almak ve kiralamak isteyen kişi ya da ailelere 3 farklı daire gösteren 3 farklı emlakçının değerlendirildiği yarışma, gün sonunda müşterilerin beğendikleri emlak avcısına puan vermeleri sistemine dayanıyor. Müşterilerin gün sonundaki değerlendirmesi sonrasında tek bir emlakçıya 1 puan verilirken, müşterinin evi kiralaması ya da satın alması halinde 3 puan veriliyor. 3 emlakçının bir hafta boyunca yarıştığı ve her geçen gün farklı bir müşteriye yönelik tanıtımlar yaptığı Emlak Avcıları'nda, haftanın sonunda en fazla puanı alan emlak avcısına 10 bin TL para ödülü veriliyor. 

Herkes gibi ev arayanların programı

Emlak Avcıları, özellikle kiracıların rutin olarak gerçekleştirdiği "ev arama", "ev bulma", "emlakçı emlakçı gezme" gibi kaygıların traji-komik yansımalarını da ekrana taşıyor. Kentin harabe halleri, gösterilen evlerdeki kusurlar ve herkese ait diyaloglarla zaman içinde daha fazla ilgi görmesi beklenen program, özellikle ev arayışını mizah sınırlarına çeken dış ses ile de dikkat çekiyor.