Emlak Gayrimenkul'den Emirgan açıklaması

Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. Emirgan Korusu'nun TOKİ tarafından satışa çıkarılacağı yönündeki haberlere ilişkin bir açıklama yaptı

Emlak Gayrimenkul'den Emirgan açıklaması

Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras'ın köşesinde yer alan "Emirgan Korusu'nun yakınındaki bir alanın TOKİ tarafından satışa çıkarılacağı" şeklindeki ifadesi doğrultusunda sosyal medyada yer alan haber ve paylaşımlar üzerine bir açıklama yapan Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., Sarıyer İstinye Mahallesi sınırları içerisinde yer alan taşınmazların Emirgan Korusu ile hiçbir ilgisi bulunmadığını söyledi.

Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı açıklaması
Firma tarafından yapılan açıklama şöyle:

'Sarıyer İstinye Mahallesi sınırlarında bulunan toplam 158 dönüm yüzölçümlü 6 adet taşınmaz, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından ihaleye çıkarılmıştır. Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş olarak en yüksek teklifle kazandığımız ihalenin sonucu, 22 Mayıs 2014 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanmıştır.

Emirgan korusuyla ilgisi yok
Taşınmazların bulunduğu alanın Emirgan Korusu ile hiçbir ilgisi yoktur; Emirgan Korusu'nun imara açılması, satılması ve bu alana inşaat yapılması söz konusu değildir.

Bahse konu arazi, Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi Uygulama İmar Planı (22.07.1983) ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca onaylı(09.05.2006) İstinye Turizm Merkezi Uygulama İmar Planı sınırları içerisinde olup, söz konusu planlar, arazinin şirketimiz tarafından satın alınmasından çok önce onaylanmıştır.

Kuruluşumuz tarafından 03.03.2015 tarihinde yapılacak olan ihale, hiçbir plan değişikliği yapılmadan tamamen mevcut onaylı planlar çerçevesinde gerçekleştirilecektir. Mevcut planların öngördüğü gibi arazinin %53'ü yol, park alanı ve eğitim tesis alanı olarak kullanılmak üzere ayrılacaktır. Ayrıca arazi mevcut haliyle, köşe yazısında belirtildiği gibi park olarak kullanılmamaktadır.

Özel sektörün söz konusu bölgede uyguladığı önceki diğer tüm projeler gibi, turizm ve konut alanı için hazırlanacak projeler, ilgili Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu onayına sunulacak ve kurul tarafından uygun görülmesinin ardından uygulama yapılacaktır. Turizm ve konut alanındaki yapılaşma ise maksimum 3 katlı olacaktır.

Bu tür haberler yapılmadan önce kurumumuzdan da bilgi alınması, kamuoyunun doğru ve sağlıklı bilgilendirilmesi açısından önem taşımaktadır.'