Emlak Haberleri - Seçmeler 22 Ocak

2023 hedefinde 'enerji kimlik sıkıntısı', MIPIM 2015 Ödülleri'ne iki Türk aday, Lütfi Elvan'dan yeni otoyol müjdesi ve daha fazlası haberimizin detaylarında

Emlak Haberleri - Seçmeler 22 Ocak

2023 hedefinde 'enerji kimlik sıkıntısı'
Türkiye, 2023 yılı Enerji Verimliliği Strateji Belgesindeki hedeflere ulaşmada 'Kimlik' sıkıntısı yaşıyor. 8 milyon binanın olduğu Türkiye'de Enerji Kimlik Belgesine sahip bina oranı yüzde 3. Oysa kanunlar 2017 yılına kadar mevcut tüm binaların Enerji Kimlik Belgesi'ne (EKB) sahip olmasını şart koşuyor.

Haberin devamı için tıklayınız

MIPIM 2015 Ödülleri'ne iki Türk aday
MIPIM Jürisi, fuar kapsamında verilecek '2015 MIPIM Ödülleri'ne' aday 40 finalisti açıkladı. Listede iki Türk aday bulunuyor. 10 Mart 2015 tarihinde Fransa'nın Cannes Kenti'nde düzenlenecek olan dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM kapsamında verilecek olan MIPIM Ödülleri 2015'in aday listeleri açıklandı.

Haberin devamı için tıklayınız

Erzurum'da 'maketten satış' arbedesi
Erzurum Merkez Palandöken'de, 2 bin konutluk bir konut projesinin inşaatı, ruhsatı olmadığı gerekçesiyle durduruldu. Erzurum Merkez Palandöken İlçesi Yenişehir semtinde, 2 bin konutluk bir konut projesinin inşaatı, ruhsatı olmadığı gerekçesiyle durduruldu. Maket üzerinden daire satın alan vatandaşlar ile Büyükşehir Belediyesi önünde güvenlik önlemi alan polisler arasında çatışma çıktı.

Haberin devamı için tıklayınız

Ortofoto kaçak katları da izliyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ortofoto projesi kapsamında 2014-2015 yıllarında kentsel alanlarda, turizm ve kıyı bölgelerinde mevcut durum tespiti yapmaya devam ediyor.

Haberin devamı için tıklayınız

Lütfi Elvan'dan yeni otoyol müjdesi
Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, İstanbul'a Üçüncü Boğaz Köprüsü'ne entegre olacak yeni otoyol projesinin ihalesine çıkıldığını söyledi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan İstanbul'a üçüncü bir otoyol yapılacağını söyledi. Mevcut Otoyol ve E-5 karayoluna ilave olarak yeni bir otoyol inşa edildiğini söyleyen Elvan, yeni otoyol güzergahının Sakarya Akyazı'dan başlayarak Kuzey Marmara otoyolu ile birleştiği açıklamasında bulundu.

Haberin devamı için tıklayınız

İnşaat malzemelerinde 'atılım hedefi'
İMSAD tarafından düzenlenen ekonomi forumunda 2015 yılında inşaat malzemeleri sektöründeki büyümenin, ülke ekonomisi ve inşaat sektörünün üzerinde seyredeceği belirtildi. 

Haberin devamı için tıklayınız

Bina İnşaatı Maliyet Endeksi yükseldi
Ekim-Aralık 2014 Bina İnşaatı Maliyet Endeksi, bina inşaatı maliyet endeksinin bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 artış gösterdiğini ortaya koydu.

Haberin devamı için tıklayınız

Türkiye şehiriçi otel yatırımlarının gözdesi
Er Yatırım Turizm Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat, Anadolu kentlerinin potansiyelinin uluslararası otel zincirlerinin iştahını kabarttığnı söyledi. 

Haberin devamı için tıklayınız

Taşeron sistemine geçer not yok
13 bin çalışan ve 3.500'den fazla işveren üzerinde gerçekleştirilen bir araştırma, taşeron sistemine önemli eleştiriler getirildiğini ortaya koyuyor. Eleman.net'in yaklaşık 13 bin çalışan ve 3 bin 500'ü aşan işveren üzerinden gerçekleştirdiği araştırma çalışmasının sonuçları, taşeron sisteminin karnesine projeksiyon tuttu.

Haberin devamı için tıklayınız

Rant vergisinde mağduriyet tehlikesi
Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Başkanı Bekir Yener Yıldırım, 'imar değişikliği' ve değer artışı tartışmalarını yorumladı. Belediyelerin imar değişiklikleri neticesinde oluşacak değer artışlarında rant vergisinin yüzde 40-60 arasında değişebileceğini belirten Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Başkanı Bekir Yener Yıldırım, bireysel başvurularda yapılan parsel bazında değişikliklerde alınacak rant vergisi yüzde 80 ile yüzde 100 aralığında olacağını söyledi.

Haberin devamı için tıklayınız