Emlak Haberleri - Seçmeler 24 Aralık

Yabancıya konut satışında düşüş, Sevda Tepesi imar planları iptal, Malaysia Airport hissedarların onayını aldı, Sedef Adası'na Suudi Prens malikanesi, SİT alanına ÇED'siz santral ve daha fazlası haberimizde

Emlak Haberleri - Seçmeler 24 Aralık

Yabancıya konut satışında düşüş
Türkiye İstatistik Kurumu Verileri'ne göre son 3 ayda yabancıya 5 bin 350 konut satıldı. Veriler 3 aylık periyotta, düzenli bir düşüş yaşandığını gösteriyor. Türkiye İstatistik Kurumu Konut Satış İstatistikleri, yabancıya satış-Eylül-Ekim-Kasım periyodunda düzenli bir düşüş yaşandığını gösteriyor.

Haberin devamı için tıklayınız

Sevda Tepesi imar planları iptal
Sevda Tepesi ve Şişli Meslek Lisesi arazilerinde yapılaşmaya izin veren imar planları iptal edildi. Sevda Tepesi ve Şişli Meslek Lisesi arazilerinde yapılaşmaya izin veren imar planları, TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi'nin girişimleriyle iptal edildi.

Haberin devamı için tıklayınız

Malaysia Airport hissedarların onayını aldı
Malaysia Airport, Sabiha Gökçen Havalimanı'nın kendisine ait olmayan yüzde 40'lık hissesinin alınması için hissedar onayının alındığını açıkladı. Holding tarafından yapılan açıklamade, düzenlenen olağanüstü toplantı sonrasında 'Sabiha Gökçen Havalimanı'nın işletilmesi için' kurulan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Şirketi hisselerinin yüzde 40'ının satın alınması konusunun görüşüldüğü belirtildi.

Haberin devamı için tıklayınız

TMMOB'yi izne bağlayan tebliğ yayınlandı
TMMOB ve ilgili odalar üzerinde Çevre Bakanlığı'nın idari ve mali denetim yapılmasına dair tebliğ bugünkü Resmi Gazete'de yayınlandı.  Tebliğ ile birlikte TMMOB ve ilgili 11 Oda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı tarafından yapılacak hükme bağlanıyor.

Haberin devamı için tıklayınız

Gayrimenkul devlerinin gözü Umman'da
Umman'ın Tek Uluslararası Gayrimenkul Fuarı olma özelliğini taşıyan Global Property Show Oman , 18-21 Şubat 2015'de kapılarını açmaya hazırlanıyor. Körfez bölgesinin en önemli organizatörlerinden Sumansa Group tarafından gerçekleştirilecek olan fuara özellikle Körfez bölgesi, Mısır, Hindistan, Türkiye ve çeşitli Avrupa ülkelerinden yoğun katılım bekleniyor.

Haberin devamı için tıklayınız

Sedef Adası'na Suudi Prens 'malikanesi'
Suudi Prensi Saddam Bin Abdülaziz'in satın aldığı 4 dönümlük Sedef Adası arazisine malikane yapma izni Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan çıktı. 2011 yılında Sedef Adası'ndan dört dönümlük arazi yapan, ama SİT alanı olduğu gerekçesiyle Adalar Belediyesi'nden 'malikane' izni alamayan Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz'in kardeşi Saddam bin Abdülaziz'e iyi haber Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan geldi.

Haberin devamı için tıklayınız

Şehir kendini dönüştürüyor
Geleceğin Şehri Sempozyumu'nun açılışında konuşan Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, 'Şehir kendini dönüştürmeye başladı.' dedi. Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezi'nin Yıldız Teknik Üniversitesi ile birlikte düzenlediği "Geleceğin Şehri Sempozyumu"nun açılış töreni gerçekleşti.

Haberin devamı için tıklayınız

Çevre Bakanlığı'nın bölge toplantıları sürüyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 23 Aralık 2014 tarihinde Edirne il merkezinde paydaş kurum ve kuruluşlar ile bölge toplantısı düzenlendi. Toplantıya bölge illerinden 2 milletvekili, bölgedeki valilik ve kaymakamlıklar, belediye başkanlıkları, sanayi ve ticaret odaları, organize sanayi bölgeleri, meslek odaları, sivil toplum örgütleri, sanayi ve işadamları dernekleri, tarım ve hayvancılık sektörü temsilcileri ile farklı sektörlerden toplam 235 kişi katılım sağladı.

Haberin devamı için tıklayınız

SİT alanına 'ÇED'siz' santral
Bodrum'un Sandıma ve Gümüşlük Köyü sınırları içinde yer alan 'Kentsel Sit Alanı' bölgesine inşa edilecek RES için 'ÇED gerekli değildir raporu verildi'. Bölge halkı, kararın iptali için Muğla İdare Mahkemesi'ne başvuruda bulundu. 

Haberin devamı için tıklayınız