Emlak Haberleri - Seçmeler 3 Ocak

İstanbul'un suyu doluyor, Askeri arazi TOKİ'ye devredildi, Rant vergisi kamuoyunu arttırır, Kuzey Marmara'da 'ağaçsız' dönüşüm ve daha fazlası haberimizde

Emlak Haberleri - Seçmeler 3 Ocak

İstanbul'un suyu doluyor
Yaz aylarında kuraklık sınırına gerileyen İstanbul, son yağışlarla birlikte rahat nefes aldı. Barajlardaki doluluk oranı yüzde 70'lerin üzerine çıktı. Yaz aylarında kuraklık sınırına gerileyen İstanbul, son yağışlarla birlikte rahat nefes aldı. Barajlardaki doluluk oranı yüzde 70'lerin üzerine çıkarken, Kazandere ve Istrancalar barajlarında doluluk oranı yüzde 100'e ulaştı.

Haberin devamı için tıklayınız

Askeri arazi TOKİ'ye devredildi
Van şehir merkezinde uzun yıllar askeri birim olarak kullanılan bina ve arsalar TOKİ'ye devredildi. Arazi üzerine AVM, iş merkezi ve konut yapılması planlanıyor. 

Haberin devamı için tıklayınız

En yüksek gelir Kemerköy ve Yeniköy'den
ÖİB verilerine göre, 2014 yılında elde edilen 6.3 milyar dolarlık özelleştirme gelirinde en yüksek pay Kemerköy ve Yeniköy Termik santrallerine ait. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, 2014 yılında özelleştirmeden 6 milyar 325 milyon 121 bin 801 dolar gelir elde etti. İdare, 2013 yılında özelleştirmeden 12.4 milyar dolar kazanmıştı.

Haberin devamı için tıklayınız

Rant vergisi, kamuoyunu rahatlatır
GYODER Başkanı Aziz torun, 'rant vergisi' ile ilgili açıklamasında: 'Vergi alınırsa kamuoyundaki spekülasyonların önüne geçilebilir.' dedi. Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği Başkanı Aziz Torun, rant vergisine ilişkin açıklamasında: 'Bir rant varsa vergi alınması doğrudur. Ancak, her yerde imar değişikliğiyle rant oluşturuluyor, algısı yanlış. Vergi alınırsa kamuoyundaki spekülasyonların önüne geçilebilir.' dedi.

Haberin devamı için tıklayınız

Artık kalitesiz malzeme kullanmayacağız
TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, TOKİ projelerinde bundan böyle kalitesiz malzeme kullanılmayacağını söyledi.  Ergün Turan, eski disipline göre malzeme üreten firmalarla bundan böyle çalışmayacaklarını belirterek: 'Artık TOKİ'ye kalitesiz malzeme girmeyecek. Taviz vermeyeceğimiz noktalardan birisi kalite olacak. bütün paydaşlarımız bunu bilmeli ve kendini buna göre konumlamalı. TOKİ kalitede referans olacak.' şeklinde konuştu.

Haberin devamı için tıklayınız

Kuzey Marmara'da 'agaçsız' dönüşüm
Geçtiğimiz günlerde güncellenen Google Maps, 3. Köprü ve bağlantı yolları inşaatının yarattığı ağaç tahribatını gözler önüne serdi. Üçüncü Boğaz Köprüsü ve bağlantı yollarının yapımı tüm hızıyla sürerken, şehrin son hali, Google tarafından görüntülendi. Son görüntülerde dev projenin yarattığı tahribat gözler önüne seriliyor. 

Haberin devamı için tıklayınız

Konut fiyat endeksi yüzde 1.24 yükseldi
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 'Türkiye Konut Fiyat Endeksi' Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 1.24 oranında yükselme kaydetti. Ekim sonunda yıllık artış oranı yüzde 15.94'e çıkarken, konut fiyatları yıllık reel artışı da yüzde 6.41 olarak gerçekleşti.

Haberin devamı için tıklayınız