Emlak Komisyoncuları standarda bağlanıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, emlak komisyoncularına standart sunacak yeni yasa için çalışmalarına başladı

Emlak Komisyoncuları standarda bağlanıyor

Türkiye'de sıcak para akışının en yoğun biçimde yaşandığı emlak ve gayrimenkul sektörünün en önemli bileşenlerinden olan emlak komisyoncuları için standart sunan yasa çalışması çok yakında Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulacak. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar, konut, arsa ve tarla gibi taşınmazların satışlarına aracılık eden kişilerin uyması gereken yasa ve nitelikleri belirleyecek.

Yeni yasa için çalışmalar başladı
Yeni yasanın asal öğesi, gayrimenkullerin alım satımlarında doğabilecek mağduriyetlerin önüne geçmek... Vatandaşların şikayet ettiği komisyon oranlarına çekidüzen verilmesinin ise bir diğer önemli madde olduğu iddia ediliyor. Tüm bunlara rağmen taslak metnin ayrıntılarının önümüzdeki günlerde belirginleşmesi bekleniyor.

Yasa hangi hususları düzenleyecek
Gümrük ve Ticraret Bakanlığı tarafından yürütülen yasa tasarısında şu hususların ele alınması bekleniyor: 

- Taşımazlara yönelik aracılık ve danışmanlık faaliyetlerine ilişkini usul ve esaslar
- Emlak komisyonularında aranacak şartlar
- Emlak komisyoncularının çalışmaları ve yürütülecek faaliyetler
- Uymakla yükümlü kurallar 

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulununa Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri, böylesine geniş bir sosyal kesimi ilgilendiren iş kolundaki düzeltmelerin mağduriyetlerin giderilmesi adına büyük bir değer taşıdığını vurgulayarak: "Mevzuat çalışmaları tüm hızıyla devam etmektedir..." ifadelerini kullandı.