Emlak Konut GYO’dan ikincil halka arz geliyor

İMKB’nin en büyük GYO’su olan Emlak Konut GYO, 2013’ün ilk yarısında ikincil halka arzını gerçekleştirecek

Emlak Konut GYO’dan ikincil halka arz geliyor

9 Şubat 2013
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ikincil halka arza hazırlanıyor. Daha önce Kasım 2010’da sermayesinin yüzde 25’ini halka arz eden ve Eylül 2012 veririne göre yaklaşık olarak 7.6 milyar liralık portföy büyüklüğü ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB) en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi haline gelen Emlak Konut GYO, şirket sermayesini halka arz yoluyla artırıyor. Halka arzın yılın ilk yarısında gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Mevcut 2 milyar 500 milyon lira olan sermayesini halka arz yoluyla 3 milyar 800 milyon liraya çıkartmayı hedefleyen Emlak Konut GYO, ikincil halka arzdan doğan 1 milyar 300 milyon liralık sermayeyi, yeni projelerin geliştirilmesinde kullanacak.

Halka arza aracılık edecek kuruluşun seçimi ihaleyle gerçekleştirilecek, ihaleye ilişkin süreç de şimdiden başlatıldı.
Konuyla ilgili açıklama yapan Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum, yılın ilk yarısında gerçekleştirilecek ikincil halka arzın İMKB’ye derinlik kazandıracağını ve Türkiye’ye yeni yatırımcıları çekmede faydası olacağını söyledi.

Emlak Konut GYO 2013 yılında 15 bin konut satacak
Emlak Konut GYO, 2013 yılında 10 bini mevcut projelerden, 5 bin adedi ise kentsel dönüşüm projeleri çerçevesinde 15 bin adet konut satışı yapmayı hedefliyor.  Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum da, 2013 yılında yapacakları ihalelerle yaklaşık 20 bin adet yeni konutu içeren projelerin de gerçekleştirileceğini açıkladı.

Murat Kurum, devam eden projeler ve ‘İşbirliği Protokolü’ gereğince yapacağı yatırımların parasal boyutu birlikte değerlendirildiğinde şirketin ilave mali kaynağa ihtiyaç duyacağı düşüncesinin hasıl olduğunu da açıkladı.
Murat Kurum, şunları söyledi: “2.500.000.000 TL olan Şirketimiz sermayesinin, en az 1.300.000.000 TL artırılarak 3.800.000.000 TL' ye çıkarılması ve artırılan 1.300.000.000 TL' lık kısmın da Şirketimiz tarafından halka arz edilmesi kararı alınmıştır.”

Kentsel dönüşüm projeleri devam edecek
Kentsel dönüşümde belediyelerle işbirliğine devam edeceklerini anlatan Murat Kurum, “Son olarak Ataşehir Belediyesi ile TOKİ ve Emlak Konut olarak bir protokol yaptık. Şerifali’de sağlıksız yapıların kentsel dönüşümünü de Emlak Konut olarak biz yapacağız. Bu çerçevede ciddi anlamda gayrimenkul satın almayı ve bu arsaları geliştirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Firma Bilgisi: Emlak Konut Gyo