Emlak Konut ihalelerinde son durum

Bizim Mahalle ihalesinin, tekliflerin asgari bedelin altında kalması nedeniyle iptalinin ardından gözler Emlak Konut'un diğer projelerine çevrildi

Emlak Konut ihalelerinde son durum

Emlak Konut GYO'nun yıl sonu hedefleri açısından büyük önem taşıyan yılın son çeyrek dönemindeki ihalelerde önemli gelişmeler yaşanıyor. İstanbul Küçükçekmece Bizim Mahalle 1. Etap İhalesi'nde, sunulan tekliflerin şirket tarafından belirlenen asgari bedelin altında kalması nedeniyle alınan iptal kararının ardından gözler, Bizim Mahalle 2. etap ve Şevketiye ihalelerine çevrildi.

Bizim Mahalle 1. Etap İhalesi iptal edildi

Geçen hafta içinde gerçekleştirilen ve en yüksek teklifin BE-MA İNşaat/Osmanbey Emlak/Bilal Pars Yapı İnş. Ltd İş Ortaklığı tarafından sunulduğu İstanbul küçükçekmece Bizim Mahalle 1. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi İhalesi'nin 2. oturumundan iptal kararı çıktı. Emlak Konut GYO tarafından yapılan açıklamada, ihaleye katılan isteklilerin mali tekliflerinin İhaleye Esas Taşınmazların Şirketçe Tespit Edilen Asgari Bedelinin altında kalması nedeniyle iptal edildiği bilgisi paylaşıldı. Bu ihalede en yüksek teklifi sunan BE-MA/Osmanbey/Bilal Pars İş Ortaklığı'nın Arsa Satışı Karşılığı Şirket Toplam Geliri Teklifi 464 bilyon 100 bin TL olmuştu. İhale en yüksek teklifin şirket tarafından belirlenen 514 milyon 36 bin 1 TL'lik asgari bedelin altında kalması nedeniyle iptal edildi.

Bizim Mahalle 2. etapta en yüksek teklif Dağ Mühendislik'ten

Emlak Konut'un 5 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirdiği İstanbul küçükçekmece Bizim Mahalle 2. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi İhalesi'nin 2. oturumunda ise 1. etabın aksine İhaleye Esas Taşınmazların Tespit Edilen Asgari Bedeli olarak 492 milyon 617 bin 321,90 TL'nin aşıldığı görüldü. İhalede en yüksek teklifi yapan firma Dağ Mühendislik Müteahhitlik Tic. ve San. A.Ş. oldu. Firmanın teklifi Arsa Satışı Karşılığı Satış Toplam Geliri olarak 2 milyar TL olurken, Şirket Payı Toplam Geliri olarak da 551 milyon TL teklif edilmiş oldu. Dağ Mühendislik'in Arsa Satışı Karşılığı Şriket Payı Gelir Oranı Teklifi ise yüzde 27.55 oldu. Emlak Konut GYO tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu-KAP'a yapılan açıklamada tekliflerin değerlendirme aşamasında olduğuna dikkat çekilmişti. 

Şevketiye arsasında 2. oturum 11 Ekim'de

Emlak Konut'un Atatürk Havalimanı'na komşu konumuyla dikkat çeken Şevketiye arsa ihalesinde ise nihai tekliflerin alınacağı ikinci oturum tarihi belirlendi. Birinci oturumu 4 Ekim 2017 tarihinde yapılan İstanbul Bakırköy Şevketiye Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi İhalesi'nin ikinci oturumunun 11 Ekim 2017 tarihinde gerçekleştirileceği açıklandı. İhalenin ikinci oturumu Pazarlık-Açık artırma bölümünü içerecek. İhalenin ikinci oturumu saat 14.30'da başlayacak. 1978 yılından bu yana polis eğitim merkezi olarak kullanılan ve Şükrü Balcı Polis Eğitim Merkezi Arsası olarak tanınan araziye ilişkin olarak gerçekleştirilen ihalenin ilk oturumunda 7 firma teklif sunmuştu. İhalenin 1. oturumunda teklif sunan firmalar şöyle:

- Günyüzü İnş/CSR Gayrimenkul İş Ortaklığı
- SEHA İnşaat/Fuzul Yapı İnş İş Ortaklığı
- Dağ Mimarlık ve Müh. San. A.Ş.
- MESA Mesken Sanayii A.Ş
- Özak Gyr Yat. Ort. A.Ş./İnt-Er Yapı İnş İş Ortaklığı
- Torkam İnş. Yatırım. A.Ş./TK Invest Yapı A.Ş. İş Ortaklığı
- Kuzu Toplu Konut İnşaat A.Ş.