Emlak Konut satışlarında dev yabancı payı

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, 2015 yılı içerisinde yabancıya satılan 15 bin bağımsız bölümün, toplam 5.7 milyarlık cironun yüzde 20'sine denk düştüğünü açıkladı

Emlak Konut satışlarında dev yabancı payı

2015 yılı içerisinde yabancı yatırımcıya 15 bin bağımsız bölüm sattıklarını açıklayan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, yüzde 10'luk kısmın bizzat kendileri tarafından satıldığını söyledi. Açıklamasında, bu sene içerisindeki toplam Emlak Konut cirosunu 5.7 milyar lira olarak açıklayan Kurum, bu satışın yüzde 20'lik kısmının yabancılara gerçekleştiğini, bunun da 1 milyar liralık ihracat anlamına geldiğiğini vurguladı. 

Emlak Konut'tan dev ihracat katkısı
Yaptığı açıklamada, emlak konutun her gelir grubuna yönelik konut üretiminde bulunduğunu söyleyen Kurum: "Elde ettiğimiz 5.7 milyar liralık cironun yüzde 20'si yabancılardan elde edildi. Yabancıya satılan bölüm sayısı ise 15 bin düzeyinde. Tüm bu rakamlar, 1 milyar TL'lik ihracat anlamına geliyor..." şeklinde konuştu.

Emlak Konut'un, özellikle seçim atmosferiyle birlikte yıl sonu hedeflerine ulaşma noktasında 2 aylık zamanı kaldığını, 12 bin 16 bağımsız bölüm satışına ulaşma noktasının yakalanabileceğini söyleyen Kurum, bunun için 3 bin bağımsız bölüm satışına daha ihhtiyaç duyduklarını açıkladı. Söz konusu açığın, konut sektörünün siyasi istikrarla ilişkisinden kaynaklandığını da belirten Emlak Konut GYO Genel Müdürü, buna rağmen söz konusu açığın önemli bir oranda kapanacağını belirtti.