Emlak Konut'tan 'balon yorumu'

Emlak Konut GYO, 'Gayrimenkul ve Konut Sektörüne Bakış' raporunda Türkiye'yi balon riski açısından en 'güvenli ülke' olarak tanımladı

Emlak Konut'tan 'balon yorumu'

Emlak Konut GYO,  'Gayrimenkul ve Konut Sektörüne Bakış' raporunun ikincisini yayımladı. Raporda, küresel ve Türkiye ekonomisi ile ilgili gelişmeler, sektöre ilişkin eğilimler, Türkiye'de ve dünyada konut fiyatlarının etkileri, ayrıntılı grafiklerle ve sayısal verilerle değerlendirildi.

Balon şüphesi yalnızca Gaziantep bölgesinde
Araştırma raporunda, Türkiye genelinde yaşanan fiyat artışlarının balon oluşturmaktan uzak olduğu ve artışın özel durumlardan kaynaklandığı ifade edildi. 'Türk Konut Piyasası'nda balon yoktur' diyen raporda balon olasılığı taşıyan tek bölge olarak Gaziantep-Kilis-Adıyaman yöresi gösterilirken şu ifadelere yer verildi.

'Reel anlamda yüzde 53,9'luk bir düzeydedir. Gaziantep-Kilis-Adıyaman bölgesindeki fiyat artışının temel nedeni ise Suriye, Irak gibi ülkelerden gelen göçmenlerin yoğun talebi olarak gösterilebilir. Dolayısıyla fiyat atışı özel bir durumdan kaynaklanmakta olup bölgeseldir.' ifadesine yer verildi.

Konut fiyatları düşen bölgeler
Reel olarak konut fiyatlarının azaldığı bölgeler içinde, özellikle Ocak 2010-Kasım 2014 aralığında Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Trabzon bölgesinin altını çizen Emlak GYO raporu, bu bölgelerde fiyatlarınortalama yüzde -3,93'e gerilediğinin altını çizdi. Raporda şu ifadelere yer verildi: 'Benzer bir durum Van, Bitlis, Hakkâri bölgesi içinde geçerli olup fiyatlar bu yöremizde yüzde -5,02 gerilemiştir. Fiyatın düşmesine neden olan faktörler ise demografik etmenler, göç, yabancı yatırım azlığı, gelir etkisi gibi ifade edilebilir.'

Artvin'de konut fiyatları düşüşte

Türkiye en risksiz ülke
 Deutsche Bank Mayıs 2014 tarihli raporuna da atıfta bulunan Emlak Konut GYO Raporu, Türkiye'yi kişi başına düşen 0.8 oda ile en risksiz ülke olarak tanımlarken 2013 yılı sonu ile başlayan konut talep zayıflığının kısa sürede atlatıldığına da dikkat çekti.

Lüks segment, orta-alta segmente göre yavaşlıyor
Türk konut sektöründe orta ve orta alt gruba ait konut ihtiyacının oldukça yoğun olarak sürdüğünü vurgulayan raporda  orta-alt gelir grubuna ait konut ihtiyacının yoğun olarak sürdüğüne dikkat çekilirken :

'Orta üst ve lüks segmente ise talebin orta alt segmente göre biraz yavaşlamakta olduğu söylenebilir. Türk inşaat ve konut sektörü büyüyen Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden biri olmaya devam edecektir.' denildi.