Emlak Konut'un Florya planı

Emlak Konut GYO, Galatasaray'ın Florya arsasına komşu ikinci bir arsayı satın aldığını duyurdu. Firma, Galatasaray arsasının yaklaşık iki katı büyüklüğündeki bu arsa için TOKİ'ye 262 milyon 500 bin TL ödedi.

Emlak Konut'un Florya planı

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı-EKGYO, Galatasaray ile imzaladığı Florya arsası protokolünün ardından, bölgede hayata geçirilecek projenin kapsamını genişletmeye yönelik yeni bir adım attı. Firma, Florya arazisine komşu ve yaklaşık iki katı büyüklüğündeki ikinci bir arsayı T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nden satın aldığını duyurdu.

Emlak Konut GYO'dan KAP'a Florya açıklaması

Bugün Emlak Konut GYO'dan Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı mülkiyetindeki bu arsanın satın alınmasına ilişkin olarak kamuoyuna bilgi verildi. Emlak Konut ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı arasında imzalanan protokol ile Galatasaray Spor Kulübü Derneği'nin mülkiyetindeki 22 bin 627 metrekarelik arsaya komşu konumdaki 40 bin 722 metrekarelik arsanın satın alındığına dikkat çeken açıklamada, bu satın alma işlemi karşılığında TOKİ'ye 262 milyon 500 bin TL-262.500.000 TL peşin bedel ödendiğine dikkat çekildi. Söz konusu ikinci arsa, 292 ada 220 parsel üzerinde ve İstanbul Bakırköy Şenlik Mahallesi'nde yer alıyor. Emlak Konut GYO Galatasaray Kulübü ile 29.06.2016 tarihinde Florya arsası üzerinde proje geliştirilmesine yönelik protokol imzalamıştı. 

Emlak Konut açıklamasının tam metni

Emlak Konut tarafından bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamanın tam metni şöyle: "Şirketimiz ile T.C. Başbakanlık  Toplu Konut İdaresi Başkanlığı arasında; Galatasaray Spor Kulübü Derneği'nin sahip olduğu ve 29.06.2016 tarihinde yapılan protokolle üzerinde proje geliştirilmesi planlanan 22.627 m2'lik arsaya komşu olan 292 ada 220 parselde bulunan İstanbul, Bakırköy, Şenlik mahallesindeki 40.722 m2 arsanın 262.500.000 TL bedelle peşin olarak satın alınmasına yönelik 15.09.2017 tarihinde protokol imzalanmıştır." 

Riva arazisinde imzalar geçen hafta atılmıştı

Emlak Konut GYO ile Galatasaray arasında imzalanan protokole konu bir diğer birim olan Riva arazisinde imzalar geçen hafta atılmıştı. İhalede en yüksek teklifi sunan firmanın imar planı değişikliği ile inşaata esas alanın azalmasını gerekçe gösterere sözleşme şartlarını yerine getirmemesi üzerine, en yüksek ikinci teklifi sunan Yılmaz İnşaat ile protokol imzalanmıştı. İhaledeki firma değişikliği sonrasında Emlak Konut ve Galatasaray'ın beklenen gelirlerinde önemli bir düşüş yaşanmıştı.  3.8 milyar TL'lik projenin hayata geçirileceği Riva'da ikinci firmanın teklifi ile Galatasaray'ın geliri 180 milyon 800 bin Emlak Konutun geliri ise 45.2 milyon TL düzeyinde düşüş yaşamıştı. 

Galatasaray'ın 1.5 milyar gelir beklentisi

Galatasaray'ın UEFA tarafından finansal fair play kriterlerine uymadığı gerekçesiyle Avrupa'dan men edilmesiyle başlayan kulübün elindeki değerli arazilerin satışına ilişkin Yönetim Kurulu Kararı, Emlak Konut GYO ile imzalanan protokol ile yürürlüğe alınmıştı. Başkan Dursun Özbek, Riva ve Florya arazilerinin satışından 1.5 milyar TL'lik gelir beklendiğini duyurmuştu. Emlak Konut ile imzalanan protokol kapsamında, elde edilecek gelirin yüzde 80'i Galatasaray'a, yüzde 20'si ise Emlak Konut GYO'ya bırakılacak.