Emlak Konut'un Şevketiye ihalesi de iptal edildi

Emlak Konut Bizim Mahalle 1. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı işi ihalesinin ardından, İstanbul Bakırköy Şevketiye Arsa İhalesi'ni de iptal etti

Emlak Konut'un Şevketiye ihalesi de iptal edildi

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Bizim Mahalle'nin  ardından İstanbul Bakırköy Şevketiye arsa ihalesini de iptal etti. Emlak Konut'un iki ihalede de iptal gerekçesi sunulan tekliflerin belirlenen asgari bedelin üzerine çıkamaması oldu. 

Emlak Konut Bakırköy Şevketiye ihalesi de iptal

Emlak Konut GYO, ilk oturum 5 Ekim tarihinde yapılan ve 7 firmanın teklif sunduğu İstanbul Bakırköy Şevketiye Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin iptal edildiğini açıkladı. Emlak Konut GYO tarafından dün Kamuyu Aydınlatma Platformu aracılığı ile yapılan duyuru ile birlikte kısa aralıklarla ikinci ihale iptali de gerçekleşmiş oldu. İhalenin ikinci ayağında Mesa Mesken A.Ş. ve Günyüzü İnşaat-Zilal Tekstil-CSR Gayrimenkul İş Ortaklığı'nın sunduğu teklifler firma tarafından belirlenen ihaleye ilişken taşınmazların asgari bedelinin altında kaldı. Emlak Konut'un belirlediği 422.905.600 TL'lik asgari bedele karşılık MESA Mesken'in teklifi Arsa Satışı Karşılığı Satış Toplam Geliri olarak 1.210.000.000 TL oldu. Firmanın Emlak Konut'a sunduğu pay yüzde 30.10 ile 364.210.000 TL oldu. İhalenin ikinci oturumunda teklif sunan Günyüzü İnşaat-Zilal Tekstil - CSR Gayrimenkul İş Ortaklığı'nın Arsa Satışı Karşılığı Toplam Geliri olarak teklifi 1.087.000.000 TL oldu. Emlak Konut'a yüzde 30.50 öneren iş ortaklığının teklifi 331.535.000 TL ile Emlak Konut'un asgari bedelinin altında kaldı. Bu sonuçlar sonrasında Emlak Konut GYO tarafından KAP'a yapılan açıklamada "2. Oturumu 11.10.2017 tarihinde yapılan İstanbul Bakırköy Şevketiye Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesi iptal edilmiştir." ifadelerine yer verildi. 

Bizim Mahalle 1. Etap da iptal edilmişti

Emlak Konut'un yıl sonu hedefleri açısından kritik önem taşıyan bir diğer ihale iptali de geçen hafta içinde gerçekleşmişti. İstanbul Küçükçekmece Bizim Mahalle 1. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi İhalesi'nde de sunulan teklifler Emlak Konut'un asgari bedelinin altında kalmıştı. Emlak Konut Bizim Mahalle 1. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi İhalesi'nde de en yüksek teklifi BE-MA İnşaat-Osmanbey Emlak İnş-bilal Pars Yapı İnşaat İş Ortaklığı Arsa Satışı Karşılığı Satış Toplam Geliri: 1.785.000.000, Arsa Satışı Karşılığı Şirket Payı: Yüzde 26 ve Arsa Satışı Karşılığı Şirket Toplam Geliri: 464.100.000 TL ile sunmuştu. Ancak sunulan bu teklif Emlak Konut tarafından belirlenen 514.036.001 TL'lik asgari bedelin altında kalmış, firma da Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklama ile bu ihalenin iptal edildiğini açıklamıştı. 

Emlak Konut Şevketiye arsası

Atatürk Havalimanı'nın yanı başındaki konumuyla dikkat çeken Şevketiye Arsası, D-100 karayolu ve Florya Kavşağına oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Polis Eğitim Merkezi olarak uzun süredir işlev görmekte olan arsa, önce özel bir protokol ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na devredilmiş, sonrasında ise Emlak Konut'un mülkiyetine geçmişti.