Emlak Kralı Başkanlığa aday olursa

Amerika Birleşik Devletleri'nde Kasım ayında yapılacak Başkanlık seçimlerine Cumhuriyetçi Parti'den aday olarak katılacak olan emlak kralı Donald Trump, yasalar gereği mal varlığını açıkladı. Trump'un son 18 ayı kapsayan açıklaması 92 sayfa tuttu

Emlak Kralı Başkanlığa aday olursa

Amerika Birleşik Devletleri ve dünya Kasım ayında yapılacak Başkanlık seçimlerine odaklanırken, Cumhuriyetçi Parti'den "aday adaylığını" açıklayan emlak kralı Donald Trump mal varlığı listesiyle dikkat çekti. Yasalar gereği Başkan adaylarının "mal varlığını" açıklama zorunluluğu bulunan ABD'de, kapsamın bir önceki yıl ile sınırlandırılması Trump'un "gerçek mal varlığının hesaplanabilmesinin" önüne geçti. Federal Seçim Komisyonu'nun dün kamuoyuna yönelik yaptığı "mal varlığı açıklaması" toplamda 92 sayfayı buldu. 

Dünyanın en zengin Devlet Başkanı kime rakip olur?
Kasım ayında yapılacak seçimlerde Cumhuriyetçi Parti'den aday adaylığını açıklayan Emlak kralı Donald Trump'un mal varlığı tartışma konusu oldu. Federal Seçim Komisyonu'nun dün kamuoyu ile paylaştığı mal varlığı toplam 92 sayfalık boyutuyla dikkat çekti. Çok daha önemlisi söz konusu listenin Trump'un mal varlığının bütününü değil, son 18 aylık dönemi kapsıyor olması. ABD yasalarına göre mal varlığını açıklamak  zorunda kalan Başkan adaylarından biri olan Trump'un gerçek mal varlığıyla ilgili spekülasyonlar ise artarak devam ediyor.

Gerçek mal varlığı ne?
Geçen hafta yaptığı açıklamada 10 milyar doları aşkın serveti olduğunu açıklayan Trump'un "tüm servetinin" bu olmadığı belirtiliyor. Zira listede yalnızca mülkleri ve geniş yelpazedeki kazançları görünüyor. CNN'de yer alan bir haber Trump'un gerçek mal varlığının en az 1.4 milyar dolarlık aktif değerle desteklenmesi gerektiğini belirtti. Trump'u borcu ise 265 milyon dolar düzeyinde.