Emlak Müşavirleri Federasyonu'ndan maket uyarısı

Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu, maket üzerinden konut alımına karşı vatandaşları uyardı. Federasyon Başkanı Ali Taylan, çok sayıda mağduriyet yaşandığını hatırlattı

Emlak Müşavirleri Federasyonu'ndan maket uyarısı

Maketten konut satışı konusunda vatandaşları uyaran Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Taylan, daha önceki dönemlerde yaşanan hayali konut satışına dikkat çekti. Taylan, yaşanan mağduriyetlere vurgu yaparak: "Yalnızca güvenilir şirketlerden maketten konut alımı yapın..." çağrısı yaptı. 

Şirketlerin yükümlülükleri ve konut satışı
Taylan, maket üzerinden konut almak zkorunda kalan vatandaşların, ticaret ve sanayi odalarına kayıtlı şirketleri tercih etmeleri ya da emlak danışmanlarından fikir almaları gerektiğini belirterek:

"Kötü niyetli bazı kişilerin maketten hayali konut sattığını ve çok sayıda vatandaşımızın mağdur oluduğunu biliyoruz. Konut satışı gerçekleştiren firmaların geçmişleri, yaptıkları projeler ve güvenilirlikleri de çok iyi araştırılmalıdır..." şeklinde konuştu.

Kurumsal ve kendini kanıtlamış firmaların tercihinin mağduriyetin önüne geçilmesi açısından büyük bir değer taşıdığını, bu tip firmalarla iletişime geçme yolunda emlak danışmanlarından fikir alınması gerektiğini söyleyen Taylan:

"Vatandaşlarımız, emlak danışmanlarımızın bu tür konularda ücret talep etmediğini unutmasınlar..." dedi. 

Şüpheli durumlarda ne yapılmalı
Hayali konut satışıyla ilgili şüpheye kapılan vatandaşların, yetkililere şikayet etmesi gerektiğini belirten Taylan, maket üzerinden konut almanın ucuzluğu gerekçesiyle vatandaşa cazip geldiğini vurgulayarak:

"Ama bizler mağduriyetler nedeniyle vatandaşlarımıza bunu önermiyoruz. Doğru proje ve doğru müteahhit seçilmeli... Şirket gücü büyük önem taşıyor..." dedi.