Emlak pazarı Eylül ayını bekliyor

Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, gayrimenkul pazarının Eylül ayı ile birlikte hareketlilik içine gireceğini söyledi.

Emlak pazarı Eylül ayını bekliyor

Okulların açılmasıyla ve yaz aylarının atlatılmasının ardından emlak piyasasının hareketleneceğini vurgulayan Keller Williams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, hareketlilik için Eylül ayının beklendiğini söyledi. Kiralık evlere yönelimin arttığı Eylül ayıyla birlikte sektördeki durgunluğun atlatılacağının üzerinde duran Erol, başta mega projeler ve kentsel dönüşüm projeleri nedeniyle değer kazanmaya başlayan ilçeleri açıkladı.

Kentsel dönüşümle birlikte kiralar arttı
Açıklamasında özellikle kentsel dönüşüm süreciyle birlikte kira fiyatlarının hızlı bir şekilde yükseldiğini vurgulayan Erol, evi yenilenen mal sahiplerinin yakın semtlerde kiraya çıktığını, bu durumun da ilçe bazında kiraların yükselmesine neden olduğunu vurguladı. Erol, üniversitelerin açılması ve büyük şehirlere öğrenci akınının da kira fiyatlarını yükselttiğini beilrterek:

"Talep arttıkça kiralar da yükseliyor. Yaşanan en büyük sorun ise ev sahiplerinin "kendi hesapları" doğrultusunda kiraya çıkmaları. Bu durum da aynı semt içinde, birbirine çok benzeyen evlerde kira çeşitliliğinin görülmesine neden oluyor..." şeklinde konuştu.

Mega projeler ve değerlenen semtler
Açıklamasında mega projelerin semtlere kattığı değer üzerinde de duran Erol, 3. Köprü İnşaatı ile birlikte Arnavutköy ülçesinin değer kazandığını ve değer kazanmayı sürdürüeceğini belirtti. Erol, markalı projelerin yer seçiminde lokasyonun büyük önem taşıdığını da vurgulayarak:

"Özellikle Anadolu Yakası’nda bazı ilçelerin potansiyeli oldukça yüksek. Kartal, Sancaktepe ve Fikirtepe kentsel dönüşüm çalışmalarının da etkisiyle son dönemde oldukça değerlendi. Markalı projelerin buralarda yüksek maliyetli yatırımlar yaptığını görüyoruz. 3. havaalanı çalışmaları ise Kayabaşı ve Arnavutköy’de gerek arsa fiyatlarını gerekse de gayrimenkul fiyatlarını arttırdı.