Emlak sektörü çöküşün eşiğinde mi?

New York Times gazetesi Türk İnşaat sektörünü bir balona benzeterek: "Balon patlamaya çok yaklaştı...!" ifadesini kullandı

Emlak sektörü çöküşün eşiğinde mi?

23 Mayıs 2014/Emlakwebtv
New York Times gazetesi, Türkiye İnşaat sektörünü bankacı, müteahhit ve siyasetçi ittifaklarından beslenen emlak balonlarının, ekonomiye zarar verecek şekilde patladığı İspanya ve İrlanda'ya benzetti. "İstanbul'un inşaat patlaması alarm zilleri çalıyor" başlıklı haberinde New York Times, bu ülkelerde şişen balonun, faizlerin yükselmesiyle birlikte bütün ekonomiye zarar verecek şekilde patladığını hatırlattı.

İnsanhaber.com'un haberine göre, New York Times inşaat patlamasının, merkez bankalarının gelişmiş endüstriyel ekonomilerde büyümeyi ekonomik kriz sonrasında sürdürmek için piyasaya likiditiye boğduğu bir döneme denk geldiğini yazdı. Türkiye'deki bankaların kredileri ciddi biçimde ardırdığı bu dönemde, kredilerin büyük kısmının müteahhitlere gittiğini yazan gazete, faiz oranlarındaki artış ve ekonomideki yavaşlamanın, emlak piyasasının çöküşü hususunda endişe yarattığının altını çizdi.

Süreç iyi yönetilmezse çöküş çok ciddi olur
New York Times, daha önce benzer süreçleri yaşayan İspanya ve İrlanda örneklerine de göndermelerde bulundu. Bu iki ülkede de bankalar, müteahhitler ve siyasetçiler arasındaki ittifakların emlak balonlarının yaratılmasında önemli bir rol oynadığını hatırlatan gazete, "Bu balonlar, faiz oranları yükselmeye başlayınca, bütün ekonomiye zarar verecek şekilde patladı..." ifadesine yer verdi.