Emlak sektörünün yasal düzenleme ihtiyacı

Gaziantep Tüm Emlakçılar Odası Başkan Vekil Halil İbrahim Çam, Borçlar Kanunu'ndaki tellaliye hükümleriyle işleyen emlak sektörünün yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç duyduğunu söyledi

Emlak sektörünün yasal düzenleme ihtiyacı

Gaziantep Tüm Emlakçılar Odası Başkan Vekil Halil İbrahim Çam, emlak sektörünün yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyacı olduğunu söyledi. Ekonomide dolaşımda olan paranın çok büyük bir kısmının emlak sektöründe aktif olduğunu belirten Çam: 'Sektör Borçlar Kanunu'ndaki Tellaliye hükümleriyle düzenlenmeye çalışılıyor. Bu şekilde, sektörün içinde bulunduğu sorunları çözmesi güç.' şeklinde konuştu. 

Çan, sektörde dönen kayıt dışı paraların çok önemli bir meblağ oluşturduğunu ve bu sebeple devletin de büyük kayıplar yaşadığını belirterek, emlakçılıkla ilgili bir yasanın devreye girmesi halinde bu kayıpların giderilebileceğini savundu. 'Bu sayede hem meslek erbabı kayıt altına alınır, hem de bazı yaptırımlar uygulanır' ifadelerini kullanan Çan, tüm yurtta 600 bin kişiyi istihdam eden emlak sektörünün ehil olmayan kişilerce temsil edilmesini eleştirdi. Çan, yeni yasada emlak müşvarilği tanımının da ne olarak yapılması gerektiği ve mesleğe giriş için sınav şartının getirilmesi gerektiğini de savunarak: ' Sektöre yatırım yapmak isteyen tüketiciyi korumak itiyoruz. Bugün faaliyet göstrene çok sayıda kişi sorumluluklarının bilincinde değil. ' dedi.