Emlak vergisi 2016’da ne kadar olacak?

Emlak vergisi 2016 yılında ne kadarlık bir artış görecek dersiniz?

Emlak vergisi 2016’da ne kadar olacak?

2016 yılının inşaat metrekare maliyetlerinin Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini önceki günlerde sitemizde duyurmuştuk. Yeni maliyet bedellerine göre, lüks inşaat meskenlerde metrekare maliyeti 2 bin 6 liradan 2 bin 137 liraya, birinci sınıf inşaat metrekare maliyeti bin 333 liradan bin 421 liraya, ikinci sınıf inşaat metrekare maliyeti ise 895 liradan 963 liraya yükseldi.

Bu oranların emlak vergisi ile bağlantısının ne olduğunu merak ı ediyorsunuz? Hemen açıklayalım. 2016 yılında uygulanacak emlak vergisi oranlarının belirlendiği unsurlardan biri de, inşaat metrekare maliyetleri. Yani binaların emlak vergisi hesaplanırken, inşaat metrekare maliyetleri de dikkate alınıyor. Bu durumda yüzde 6.5 oranında yükselen inşaat metrekare maliyet bedelleri, emlak vergisi oranlarını da etkileyecektir. 2016 yılında daha fazla emlak vergisi ödemeye hazırlıklı olun deriz. Nitekim bundan önceki yıl inşaat maliyet bedelleri yüzde 3.9 oranında yükselmişti.

Emlak vergisi 2016 oranları ne zaman belli olacak?

Emlak vergisi oranları, Belediye sınırları içindeki cadde, sokak veya değer bakımından farklı bölgeler için değerler ayrı ayrı hesaplanıyor ve takdir komisyonları tarafından dört yılda bir asgari birim değer tespiti belirleniyor. Belirlenen değerin artışı ise her yıl yeniden değerleme oranı üzerinden yapılıyor. 2016 yılının yeniden değerleme oranı ise 5 Ekim tarihinde belli olacak.