Emlak Vergisi artışlarına Hükümet müdahalesi

Son dönemde vatandaşların yoğun tepkisiyle karşılanan Emlak Vergisi artışlarına Hükümet müdahale etmeye hazırlanıyor. Başbakan Binali Yıldırım, yeniden değerlenme oranında tavan sınırın yüzde 50 olarak belirleneceğini söyledi

Emlak Vergisi artışlarına Hükümet müdahalesi

Yaz aylarında özellikle İstanbul'un kimi ilçelerinde vatandaşların korkulu rüyası haline gelen Emlak Vergisi konusuna Hükümet müdahale etmeye hazırlanıyor. Takdir komisyonlarınca belirlenen vergi oranlarındaki artışın kimi ilçelerde astronomik düzeylere varan artışlar üzerine vatandaşlar ilgili mahkemelere dava açmak suretiyle itirazlarını bildirmişti. 

Hükümet'ten Emlak Vergisi'nde yüzde 50 şartı

Emlak Vergisi bedellerindeki artış ve yapılan itirazlar sonrasındaki gündemde aldığı yer, Hükümet'i 'artışların düzenlenmesi' konusunda da harekete geçirdi. Özel bir televizyon kanalına konuk olan Başbakan Binali Yıldırım, bu konuyu da içine alan kapsamlı bir düzenleme için çalışmaların devam ettiğini bilgisini verdi. Başbakan Yıldırım, kimi belediyelerin emlak vergisi değerleri üzerinde astronomik oynamalar yaptıklarını, kimi ilçelerde yüzde 3 binlere varan artışlara tanıklık edildiğini vurgulayarak: "Böyle bir şey yok. Bu vatandaşa zulümdür. Bir yasa ile bu uygulamalara bir sınır getiriyoruz ve yetkiyi hükümete alıyoruz..." ifadelerini kullandı. Kişilerin kendi arzuları doğrultusunda vergi artırımına gitmemeleri gerektiği ve bunun bir siyasi hesaplaşmaya dönüşme tehlikesi bulunduğunu da söyleyen Başbakan Yıldırım: "Yeniden değeleme oranının yüzde 50 fazlasının geçilmeyecek..." yorumunda bulundu

Yeni emlak vergisi düzenlemesi ne getirecek?

Başbakan Binali Yıldırım'ın vurguladığı düzenlemenin geçmesi halinde emlak vergisi değerlerinin belirlenmesinde "yüzde 50" barajı esas olacak. Belediyelerin bunu aşan bir zam kararı ise yasal tavan tarafından sınırlandırılmış olacak. Bir diğer deyişle 2017 yılında 1000 TL'lik vergi ödeyen bir vatandaş 2018 yılında en fazla bunun yüzde 50 fazlasını yani 1.500 TL'yi ödemek zorunda kalacak. Bu durumda da Takdir Komisyonlarınca belirlenen değerler hükmünü yitirmiş olacak. 

Binlerce dava açıldı

Özellikle İstanbul'un Beşiktaş ilçesi başta olmak üzere vatandaşların itirazlarına yol açan rayiç bedel tartışması, Takdir Komisyonları'nın kararlarını açıklamasıyla başladı. Her 4 seneyi kapsayacak bu bedellerin belirlenmesi ile birlikte vatandaşlar yasal süreler içinde mahkemelere başvurarak itirazlarını dile getirmeye başladı. İlgili mahkemelerde yığılmaya neden olan kararlarla birlikte Beşiktaş'da 2014 senesine kıyasla 4.2, 2017 senesine kıyasla ise 3.8 kat düzeyine ulaşan bir düzeye ulaşıldı. Böylece senede 1.000 TL ödeme yapan bir vatandaş, yeni düzenlemelerle 3.800 TL ödemek zorunda bırakıldı. 

İtiraz süresi 7 Eylül'de son buldu

Önümüzdeki 4 yılı kapsayacak Emlak Vergisi değerlerinin belirlenmesi ile birlikte vatandaşlara yasal süre içerisinde ilgili mahkemelere başvurmaları önerisinde bulunan uzmanlar, bu itirazın yapılmaması halinde ilgili bedelin kabul edilmiş olacağı uyarısını da dile getirmişti. 30 Hazira itibarıyla askıya çıkan değerlere itiraz, normal koşullarda 30 Temmuz' olarak belirlenmişti. Ancak adli tatilin 20 Temmuz'da başlaması ve 1 Eylül'e kadar sürmesi neticesinde vatandaşların itiraz için 1 hafta daha zaman kazandığı ve emlak vergilerine itiraz için de 7 Eylül'ün belirlenmiş olduğuna dikkat çekilmişti. 

Kentsel dönüşüm ve zorunlu konut sigortasında yeni adımlar

Emlak Vergisi artışlarının düzenleneceği yeni paket kapsamında Türkiye konut sektörü ve deprem problemine ilişkin de önemli adımlar atılmaya hazırlanılıyor. Başbakan Binali Yıldırım, zorunlu deprem sigortasının yaygınlaştırılması için çalışmaların devam ettiğini vurgulayarak, kentsel dönüşümle ilgili olarak da kapsamlı dönüşümün sinyallerini verdi.