Emlak Vergisi'nde yeni düzenleme

Emlak vergilerinde gerçekleştirilecek yeni düzenlemeler hakkında bilgi veren Maliye Bakanı Ağbal, tapu harcının yüzde 2'den 1'e düşeceğini açıkladı.

Emlak Vergisi'nde yeni düzenleme

Emlak Vergisi'nde yapılacak yeni düzenleme ile tapu harcının yüzde 2'den 1'e düşürülmesi planlanıyor. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal, değerleme yetkisinin de belediyelerden alınacağını ve harçların aşağıya çekileceğini belirtti. 

Emlak Vergisi'nde yeni düzenleme
Maliye Bakanı Naci Ağbal, Emlak Vergisi konusunda yeni düzenlemelerin yolda olduğunu açıkladı. Yeni dönemde tapu harcının yüzde 2'den yüzde 1'e düşürülmesi için çalıştıklarını ve değerleme işlerinin de lisanslı değerleme uzmanları ya da komisyonlara yaptırılacağını belirten Ağbal:

"Edirne'den Ağrı'ya kadar tüm illeri kapsayan uyumlu bir gayrimenkul haritası bağlayıcı olacak..." dedi. 

Son Bakanlar Kurulu toplantısında görüşüldü
Ağbal, konunun son Bakanlar Kurulu toplantısında da görüşüldüğünü ve belediyelerin eli ile yapılan emlak vergisi tespit yönteminin doğru olmadığını da belirterek, kimi Belediyelerin seçmenle karşı karşıya gelmemek için rayiç bedelinin düşük tutulduğunu hatırlattı. Belediyelerin alması gereken vergiyi alamadığının da altını çizen Ağbal:

"Gayrimenkul, gelirin gizlendiği sektör haline geldi. Belediyeler rayiç değeri düşük gösterildiği için tapu harcını düşük alıyor. Toplaması gereken parayı toplayamıyor... "dedi. 

Ağbal, Türkiye'nin gayrimenkul haritasını oluşturmaya çalıştıklarını da vurgulayarak, bu işin Belediyelerden alınarak Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'ne devredilmesi yolunda çalıştıklarını da sözlerine ekledi.