EMLAK VERGİSİNE DAİR MERAK EDİLENLER

Emlak vergisine dair merak ettiklerinizi yanıtladık.

EMLAK VERGİSİNE DAİR MERAK EDİLENLER

**Bina, arsa veya arazi sahipleri, taşınmazlarının vergisini ödemekle yükümlü. Vergi, her yıl iki eşit taksitte ödeniyor.

**Emlak vergisini herkes ödemiyor. Peki kim bu kişiler? Emekliler, geliri olmayanlar, engelliler, gaziler, şehitlerin dul ve yetimleri, brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek bir eve sahip oldukları takdirde vergiden muaf tutuluyor.

**Emlak vergilerini geri almak mümkün. Yukarıda saydığım vergiden muaf kişiler, habersiz oldukları için ödemelerini yapmış olabilir. Bu durumda belediyeye başvurarak, tüm vergiler geri alınabilir.

**Konuta uygulanan muaflık, işyerleri için geçerli değil. Tek bir işyerine sahip olunsa bile vergi ödeme zorunluluğu var.

**Emlak vergisinin 2016 ödeme tarihleri belli oldu. Verginin ilk taksidi 1 Mart ile 31 Mart tarihleri arasında, ikinci taksidi ise 1 Eylül ile 30 Kasım tarihleri arasında ödenecek.

**Emlak vergisi hesaplamaları, taşınmazın büyükşehir sınırlarında olup olmamasına göre değişiyor. Büyükşehirde olan konut ve arazilerin vergi oranları daha yüksek.

***Vergi; taşınmazın bağlı olduğu belediyeye, belediyenin vergi tahsilatı yapan şubelerine, belediyenin hesabına PTT aracılığıyla posta çeki ile,belediyenin hesabının bulunduğu banka şubelerine ödeniyor. Tabi vergiyi internet üzerinden online ödemekte mümkün.

**Verginin ödenmemesi durumunda ceza uygulanıyor. Zamanında ödenmeyen vergi için her ay faiz işliyor. 2016’da bu faiz oranı yüzde 1.4 olarak belirlendi. Yani taksidinizi ödemediğiniz her ay için yüzde 1.4’lük gecikme zammı alırsınız.

**Yeni satın alınan konutun emlak vergisi ödemelerine bir sonraki yıl başlıyor. 2016’da ev aldığınızı düşünürsek, vergi mükellefiyetiniz 2017’de başlar.