Emlak yasası sorunları çözer mi?

ERA Gayrimenkul Koordinatörü Mustafa Baygan, Emlak Yasası'nın yürürlüğe girmesiyle birlikte Batı standartlarına uygun bir sektörün ortaya çıkacağını söyledi

Emlak yasası sorunları çözer mi?

ERA Gayrimenkul Koordinatörü Mustafa Baygan tüm dünyada yürürlükte olan stanndartlarda Emlak Yasası'nın Türkiye'de yaşanan sorunlara çözüm olacağını söyledi. Baygan yasayla birlikte gayrimenkul danışmanlığını yalnızca uzmanların yapacağını, bu sayede tüketici mağduriyetinin de giderileceğini söyledi.

Emlak Yasası sorunları çözer
Lisanslı Emlak Komisyonculuğu ve Lisanslı Emlak Müşavirliği Yasası'nın bir an önce çıkması gerektiğini belirten ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, bu sayede gayrimenkul piyasasının daha güvenilik bir pazar haline geleceğini söyledi. Gelişmiş ülkelerde gayrimenkul danışmanlığı için lisans sahibi olmanın standartlarla belirlendiğini belirten Baygan: 

"Yurtdışında gayrimenkul danışmanı olmak için lisans sahibi olma şartı var. Üstelik bir kez lisans alan danışman belirli zamanlarda lisansını yenilemek zorunda. Bu güncellemeler sektörün şeffaflaşmasına neden oluyor. Hayata geçirilmesini beklediğimiz ‘Lisanslı Emlak Komisyonculuğu ve Lisanslı Emlak Müşavirliği Yasası’ bugüne kadar uygulanmayan pek çok standardı getirecek. Yasayla birlikte gayrimenkul danışmanı olmak için üniversitelerin dört yıllık ilgili bölümlerinden, iki yıllık meslek yüksekokullarının ‘emlak ve emlak yönetimi’ programından ya da denkliği kabul edilen yurtiçi ve yurtdışı yükseköğretim kurumlarından mezuniyet şartı getirilecek” diye konuştu. 

ABD’de ceza sistemi uygulanıyor
Yasanın uygulanmasıyla ilgili yurtdışından örnekler veren Baygan “Gayrimenkul alanında dünyanın önde gelen ülkesi konumunda bulunan ABD’de bu yasa 1960 yılında çıkmış.  3 milyon kayıtlı emlakçı, bu yasanın koyduğu kurallar ile çalışıyor. ABD’de 120 bin tane kayıtlı ofis var. Bu sayı bizde 13 bin civarında. Yine ABD de bu sektörde çalışanların yüzde 73’ü üniversite ve üzeri eğitim almış kişilerden oluşuyor. En önemlisi de insanlar bu işi bir hobi gibi ya da boş vakitlerinde yapılan ikinci bir iş gibi değil, tam mesai ile yapıyorlar. Haftada 40 saat çalışıyorlar. Bu düzen ile kanunlara ve kurallara uygun bir sistem kurulmuş. Hizmet veren mutlu, hizmet alan mutlu. Aksi durumda çok sıkı kanunlar var ve ceza sistemi devrede. En önemlisi de devlet her işlemden vergi alıyor. Biz de bu günleri sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu yasa ile toplumdaki ‘emlakçı’ algısı da bir yasa ile hızla düzelmiş olacak. İhtiyacımız olan; bu çok önemli kanunun bir an önce çıkması. Meclis koridorlarından bir an önce genel kurul salonuna gelmesi…” diye konuştu.

Yüzde 100 başarı sözü
Gayrimenkul danışmanlığının doğru yapıldığı sürece en karlı sektörlerin başında geldiğini hatırlatan Mustafa Baygan, ERA’da liderlik vasfı olan, organizasyon kurup, bunu yönetebilecek ve gayrimenkul pazarlama sektörünü farklı bir şekilde yorumlayacak kişilerle iş ortaklıkları kurmayı tercih ettiklerini söyledi. Baygan “Tüm ofislerini franchise sistemiyle açıyoruz ve yatırımcılarımıza yüzde 100 başarı sözü veriyoruz” dedi.