Emlak yatırımında Silivri dönemi

Yatırımcıların gözü, konut fiyatlarının son 2 yılda yüzde 22 oranında yükseldiği Silivri'ye çevrildi. Arsa fiyatlarındaki artış ise yüzde 41 seviyesine ulaştı

Emlak yatırımında Silivri dönemi

İstanbul Silivri, son dönemde yükselen yatırım değeriyle dikkat çekiyor. Konut fiyatlarının son 2 yılda yüzde 22 oranında yükseldiği ilçede, arsa fiyatlarındaki artış da yüzde 41 seviyesine ulaşmış durumda. Bölgenin alt yapı yatırımları ve yeni projelerle değerlenme eğilimini önümüzdeki süreçte de sürdürmesi bekleniyor.

Silivri'nin yükselen değeri ve metrekare fiyatları

Silivri ilçesi, İstanbul'un özellikle son yıllarda değerin en çok yükselten bölgeleri arasındaki yerini sağlamlaştırıyor. Hürriyet Emlak verilerine göre satılık konut fiyatlarının son 2 yılda yüzde 22 seviyesinde artış kaydettiği Silivri'de arsa fiyatları ise yüzde 41 düzeyinde değerlenme eğilimi gösterdi. Satılık konut metrekare fiyatlarındaki artış ise Şubat 2016 döneminde 1.910 TL'de iken Ocak 2018'de 2 bin 326 TL düzeyine ulaştı. Satılık arsa fiyatlarındaki artış ise 2016 yılının Şubat ayında 80 TL/metrekare iken, Ocak 2018 tarihinde 112 TL /metrekare düzeyine ulaştı. Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmede, yaşanan krizle birlikte bölgedeki fiyatların makul düzeye gerilediğine dikkat çekilse de, bu durumun alım için daha uygun bir ortam yarattığı vurgulandı

Fabrika sayısındaki artış ve barınma ihtiyacı

Silivri'nin değerlenmesinin en önemli nedenlerinin başında ise, fabrika ve iş yeri adetlerindeki artış ve bu artışa bağlı olarak bölgeye yapılan göçler gösteriliyor. Nüfus yoğunluğundaki artışın ve bu nüfusun barınma ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik hamlelerin, Silivri'deki gayrimenkul fiyatlarına yansıdığını gösteren araştırmalar, Selimpaşa'dan başlayan ve Değirmenköy'e kadar giden bölgelerin önümüzdeki yıllarda da yatırımcılar için alım fırsatı yataracağına da dikkat çekiyor.  Diğer taraftan İstanbul'un Trakya'ya açılan kapısı olmak gibi lokasyon avantajı da barındıran Silivri ulaşım ağlarının bölgeye kayması, metrobüs yatırımı planlaması ve gayrimenkul fiyatlarındaki uygunlukla cazibesini yukarıya çekmeye devam ediyor. 

Silivri rakiplerine göre daha avantajlı

Silivri'nin Gebze ve Beylikdüzü gibi bölgelere kıyaslara sanayi arsalarında daha avantajlı bir fiyat seyri üzerinde bulunduğunu dile getiren Hürriyet Emlak Genel Müdürü Hakan Çelik,  gayrimenkul alamayan küçük ve orta ölçekli yatırımcıların arsa alımını tercih edebileceğini söyledi. Çelik, yoğun konut üretimi sebebiyle Silivri'de konut satışlarının bölgesel olarak ve proje bazında yeterli bir ivme kazanamadığına da dikkat çekerek: "Nüfus artışının daha fazla olduğu mahallelerde talep yoğun olsa da gelen yatırımcıların bölgeyi tanımaması ve yeterli bilgiye sahip olmaması satış oranlarını düşürüyor. Her geçen gün daha fazla gelişen Silivri’nin yatırım için isabetli bir bölge olduğunu düşünüyoruz" şeklinde konuştu.